Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

Niskie temperatury i mrozy powróciły, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób dotkniętych kryzysem bezdomności oraz tych, którzy mają trudności w radzeniu sobie w życiu. Pomorscy policjanci kontrolują różne miejsca, docierają do osób zagrożonych wyziębieniem.

 

W trakcie wykonywania obowiązków służbowych policjanci docierają do trudno dostępnych miejsc, takich jak pustostany czy opuszczone altany, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Przeprowadzając kontrolę, mają na celu dotarcie do tych, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form wsparcia, takich jak noclegownie, ogrzewalnie czy udzielanie posiłków i odzieży. Funkcjonariusze wskazują miejsca, gdzie szukający pomocy mogą uzyskać wsparcie.



Osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne również wymagają szczególnej uwagi. W trudnych warunkach atmosferycznych są narażone na skutki niskich temperatur, co może być dla nich nie do pokonania. Warto sprawdzić, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy. Zwracajmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, sprawdzajmy, czy mają opiekę, czy są przygotowani do zimy, czy mają opał i jedzenie. W sytuacji trudnej dla znajomych czy sąsiadów, warto poinformować o tym ośrodki pomocy społecznej.

 

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o informowanie służb o każdej osobie, którą zauważą, potrzebującą pomocy, oraz o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wyziębienie. Niech nikt nie pozostanie obojętny wobec kogoś, kto może być zagrożony wychłodzeniem.

Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub wybrać w internecie adres Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html) a następnie przyciskając czerwony przycisk z plusem wybrać opcję "Osoba bezdomna wymagająca pomocy".

 

Cała procedura jest prosta, a policjanci otrzymają sygnał i sprawdzą, czy nikt w wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

 

(r)