Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku uzyskał właśnie zgodę na użytkowanie I etapu obwodnicy Kartuz. Tym samym Samorząd Województwa Pomorskiego oddaje do użytku pierwszą drogę przebudowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Symbolicznego otwarcia trasy w miniony piątek, 28 października dokonali marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, poseł Stanisław Lamczyk i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Grzegorz Stachowiak.

Budowa obwodnicy Kartuz to jedno z strategicznych przedsięwzięć transportowych, które w efekcie ma przyczynić się do stworzenia sprawnego systemu komunikacji samochodowej. Nowa inwestycja w przypadku Kartuz oznacza częściowe przeniesienie ruchu tranzytowego poza centrum miasta.

- Inwestycja wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, wzrośnie komfort podróżowania i skróci się czas dojazdu mieszkańców  północnej części powiatu kartuskiego do aglomeracji trójmiejskiej – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dzięki staraniom inwestora i wykonawcy robót – firmie STRABAG, obwodnicę uda się oddać do ruchu sporo wcześniej. Zgodnie z umową, planowane zakończenie prac drogowych zaplanowano na początku przyszłego roku. Po oddaniu drogi do użytku do wykonania zostaną jeszcze prace wykończeniowe, zagospodarowanie terenu przy przepompowni wód deszczowych oraz uruchomienie oświetlenia i samej przepompowni, co może powodować chwilowe i lokalne utrudnienia w ruchu na obwodnicy.

Wykonawca zadania przebudował drogę wojewódzką 224 od Grzybna do skrzyżowania z ulicą 3-go Maja i wybudował nowy odcinek jezdni o długości 1,1 km od skrzyżowania ulic Węglowej i 3-go Maja, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 211 (ul. Gdańska). Dodatkowo przebudowano odcinek ul. Węglowej, która docelowo zostanie drogą obsługującą dojazdy do terenów przemysłowo-handlowych. W ramach projektu powstały dwa ronda: jedno przy ulicy Gdańskiej (DW 211) i drugie przy ulicy 3 Maja. W ramach budowy powstały nowe chodniki (690 m), ścieżki rowerowe (1 060 m), ciągi pieszo-rowerowe (1 950 m). Ponadto miejscowość Grzybno zyskało nowe bezpieczne połączenie dla pieszych i rowerzystów.

Z uwagi na charakter terenu, na którym przebiega obwodnica Kartuz, na dużym fragmencie konieczne było wykonanie wzmocnienia podłoża w technologii wymiany gruntu, a także wykonanie szczelnego systemu odprowadzenia wód opadowych, zespołów podczyszczających wody opadowe z jezdni, zbiorników retencyjnych i przepompowni.

Wykonawca inwestycji, firma STRABAG, osiągnęła pozwolenie na użytkowanie drogi 4 miesiące przed planowanym terminem. Dzięki temu podróżowanie po Kaszubach w czasie Wszystkich Świętych i Świąt Bożego Narodzenia będzie szybsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Całość inwestycji objęła budowę i przebudowę 2,1 km dróg.

- Inwestycje drogowe na Żuławach i Kaszubach należą do bardzo wymagających. Są skomplikowane ze względu na warunki geologiczne, ale też wymagają pogodzenia zadań budowlanych z zachowaniem walorów krajobrazowych terenu. W STRABAG mamy w tym zakresie duże doświadczenie. Od wielu lat także jesteśmy związani z Pomorzem i wykonujemy zadania powierzane nam przez publicznych inwestorów. Zakończyliśmy niedawno  budowę mostu na Nogacie w Malborku. Rozbudowywaliśmy nabrzeża portowe w Gdyni i terminale w Gdańsku, budowaliśmy obwodnicę Pruszcza Gdańskiego i właśnie podpisaliśmy kolejny kontrakt na realizację DW nr 226 Pruszcz Gdański - Przejazdowo. Niemal równocześnie do obwodnicy Kartuz, budujemy obwodnicę Kościerzyny. Cenimy ten region i dobrą współpracę. Z przyjemnością oddajemy do użytku ważną nie tylko dla Kartuz inwestycjęmówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Sp. z o.o.

Budowa w liczbach: