Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

1300 bezrobotnych mieszkańców zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w Bytowie, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku, Starogardzie Gdańskim i Wejherowie otrzyma pomoc w skutecznym znalezieniu pracy.

Bogate doświadczenie słupskiej agencji zatrudnienia i przede wszystkim przedstawiona koncepcja realizacji zamówienia – w szczególności  pomysł na współpracę z osobami bezrobotnymi i pracodawcami – zostały najwyżej ocenione przez komisję przetargową z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. W realizacji zadań przybliżających mieszkańców do podjęcia oraz utrzymania zatrudnienia agencja zatrudnienia będzie współpracować z powiatowymi urzędami pracy.

Agencja zajmować się będzie osobami długotrwale bezrobotnymi, takimi, którym brakuje kwalifikacji i wymagają wsparcia oraz potrzebują odpowiedniej motywacji do podjęcia pracy. Agencja będzie diagnozować indywidualne potrzeby osób bezrobotnych, będzie ich wspierać w zakresie pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, pomagać w aktywnym poszukiwaniu pracy bądź organizowaniu szkoleń zapewniających pozyskanie umiejętności zawodowych poszukiwanych aktualnie na rynku. Uczestników do programu kierować będą powiatowe urzędy pracy.

Możliwość skorzystania z pomocy agencji zatrudnienia w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych daje znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a zastosowanie w praktyce modelu współpracy publicznych służb zatrudnienia i agencji zatrudnienia ma przyczynić się do wypracowania narzędzi pomocnych osobom długotrwale bezrobotnym w wejściu na rynek pracy i utrzymaniu zatrudnienia.

Marszałek Województwa Pomorskiego uzyskał na ten cel  15 mln zł z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (środki z Funduszu Pracy). Rezultatem współpracy Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ze Słupska i czterech urzędów pracy ma być wzrost zatrudnienia na pomorskim rynku pracy.

Przypomnijmy, że to kontynuacja inicjatywy samorządu województwa pomorskiego, który realizował już to zadanie od marca 2015 do kwietnia 2016 r. W ramach pierwszego kontraktu, na realizację którego przeznaczono 11 mln zł, objęto wsparciem  grupę 1000 osób długotrwale bezrobotnych z powiatów chojnickiego, człuchowskiego, słupskiego i sztumskiego. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zapewniła dotychczas zatrudnienie ponad połowie (ok. 60 procent) uczestnikom skierowanym przez powiatowe urzędy pracy.

Województwo Pomorskie wedle danych z monitoringu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest liderem na tle innych regionów we wdrażaniu tego instrumentu osiągając najwyższy wskaźnik tzw. skuteczności zatrudnieniowej (59,2% wg stanu na II kw. 2016r.)

W poniedziałek, 7 listopada, o godz. 13.00 marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisze umowy na realizację działań aktywizacyjnych z prezesem zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ze Słupska Mirosławem Kamińskim oraz 5 urzędami pracy.

(mpis)