Dwa lata pracy ciężkiej pracy uczniów i dwojga nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie zaowocowało międzynarodową współpracą w ramach projektu Erasmus+. Jej ukoronowaniem są wspólne pobyty młodzieży w sześciu krajach, których reprezentanci uczestniczyli w projekcie.
Na ziemię kościerską przybyli wraz z opiekunami młodzi ludzie z Grecji, Macedonii Północnej, Rumunii, Włoch i Turcji. W czwartek, 20 października, w murach I Liceum Ogólnokształcącego władze powiatu oraz dyrekcja szkoły powitały gości inaugurując tym część programu, w którym krajem zapraszającym jest Polska.
Uczestników przywitali Izabela Zgleszewska, nauczycielka jęz. angielskiego, inicjatorka i prowadząca projekt, starosta kościerski Alicja Żurawska oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie Edyta Bławat.
- Uczestnictwo w programie Ersamus+ to nawiązywanie znajomości i przyjaźni pomiędzy nauczycielami i uczniami z różnych krajów europejskich i wspólne uczenie się. W projekcie uczestniczą zespoły z Grecji, Włoch, Macedonii Północnej, Rumunii, Turcji i Polski - powiedział podczas inauguracji Marcin Grulkowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, zaangażowany w projekt.
Głównym kryterium, które decydowało o uczestnictwie w programie była bardzo dobra znajomość języka i poświęcenie się intensywnej pracy nad zadaniami.
Dla uczniów i nauczycieli kościerskiego LO to trzecie międzynarodowe spotkanie. W ubiegłym roku jedna grupa przebywała w Grecji, a kolejna, we wrześniu, w Macedonii Północnej. Obie wyprawy to nie tylko poznawanie historii, kultury i geografii innych krajów, ale przede wszystkim szlifowanie języka angielskiego.
Młodzi ludzie, którzy przyjechali na ziemię kościerską, korzystają teraz z gościnności polskich rodzin. Będą poznawać uroki polskiej i kaszubskiej kultury, nabywać wiedzę z zakresu historii naszego kraju, panujące tu zwyczaje i, z całą pewnością, kulinarne atrakcje.
"Train Your Brain", czyli "trenuj swój mózg" to tytuł projektu, w ramach Erasmus+ mający na celu pomoc w codziennej nauce poprzez rozwijanie umiejętności, między innymi w zakresie matematyki, przyrody, geografii i ochrony środowiska. Jego uczestnikami stała się młodzież z Turcji (jako kraju koordynującego), Macedonii Północnej, Włoch, Grecji, Rumunii i Polski. Uczniowie z różnych krajów przez dwa lata uczestniczyli we wspólnych, zdalnych zajęciach online, rozwiązywali zadania, tworzyli łamigłówki, przeprowadzali konkursy. Wszystkie zajęcia i spotkania prowadzone były w języku angielskim.
Tekst i fot.
Adam Kiedrowski