Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

Cztery pojazdy szynowe zakupione przez samorząd województwa pomorskiego obsługujące linię kolejową Malbork - Grudziądz funkcjonują już ponad rok. Są dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i sieć do bezprzewodowego dostępu do internetu.

Środki na ten cel pochodzą z samorządu województwa pomorskiego oraz Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dzięki nim udało się również zakupić ponad 50 defibrylatorów do każdego z pojazdów kolejowych należących do samorządu województwa. Podsumowanie tego ważnego projektu odbyło się podczas konferencji z udziałem wicemarszałka Ryszarda Świlskiego w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Głównym celem projektu realizowanego przez Województwo Pomorskie pt. „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego”,  było zwiększenie udziału transportu kolejowego w obsłudze mieszkańców regionu pomorskiego, wzrost bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, zwiększenie dostępności transportowej oraz oszczędności w kosztach funkcjonowania przewozów.

Zakupione pociągi – tzw. spalinowe zespoły trakcyjne - są klimatyzowane, posiadają fotele pokryte tkaniną trudnopalną, ponadto dwa miejsca wyposażone w zaczepy do mocowania wózka inwalidzkiego z pasażerem, toaletę w układzie zamkniętym, przystosowaną do obsługi osób niepełnosprawnych, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów, system lokalizacji pojazdu oraz sieć wi-fi. Każdy z pojazdów rozwija maksymalną prędkość do 120 km/godz., znajduje się w nim 106 miejsc siedzących stałych oraz 14 uchylnych. Konstrukcja pojazdu zapewnia pełne bezpieczeństwo podróżnych podczas wsiadania i wysiadania przez wszystkie drzwi pojazdu z peronów o wysokości od 300 mm do 760 mm za pomocą dodatkowego stopnia wysuwanego.

W ramach projektu, za kwotę ponad 300 tysięcy złotych zakupiono do pomorskich pociągów także 51 defibrylatorów - urządzeń, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji. Przedmiotowe urządzenia są bardzo proste w obsłudze, z możliwością pracy w trybie dla dorosłych i dla dzieci, z wbudowaną  funkcją  instruktażu dla osoby udzielającej pomocy w czasie trwania akcji ratowniczej. Zakupione urządzenia są całkowicie bezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak i osoby ratującej życie, gdyż posiadają funkcję wykonania defibrylacji na mokrej i metalowej powierzchni. Ponadto w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatorów wzięło 60 kierowników pociągów zatrudnionych przez przewoźników kolejowych. Powstał także film instruktażowy, będący swoistą instrukcją udzielania pierwszej pomocy z użyciem AED, który jest prezentowany podróżnym na wyświetlaczach w pociągach.

Wczesne użycie defibrylatora, co potwierdzają badania naukowe - powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika przeżyć. Jeżeli defibrylacja wykonana zostanie w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta nawet do 75 %. Mając na uwadze liczbę pasażerów – jest ich rocznie ok 46,5 mln (dane za 2015 r.), którzy korzystają z pociągów województwa, defibrylator jest bardzo dobrym rozwiązaniem w niesieniu pomocy w pojeździe kolejowym w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego.

Ponadto w ramach projektu szwajcarskiego w 2015 r. zrealizowano zadanie „Modernizacja wiaduktu wraz z dojazdami w miejscowości Brachlewo, na trasie linii kolejowej Malbork-Grudziądz oraz dodatkowo w 2016 r. zmodernizowano jeden EZT (Elektryczny Zespół Trakcyjny), który aktualnie kursuje na trasie Gdynia Chylonia – Elbląg. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 54,74 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa pomorskiego przekracza 26,6 mln zł.

(mpis) Fot. Adam Kiedrowski