Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Kościerska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oficjalnie i uroczyście rozpoczęła działalność w nowej lokalizacji - odrestaurowanym dworcu PKP w Kościerzynie. Pomieszczenie, z którego kiedyś wysyłano koleją towary na całą, ówczesną Europę mieści teraz 24 tysiące książek stojących na regałach o łącznej długości 550 metrów.

 

Gospodarzem uroczystości była Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku wraz kierowniczką kościerskiej filii Katarzyną Kreftą i pracownikami. Wśród zaproszonych gości byli, między innymi, członek zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, dyrektor departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Adam Krawiec, Tomasz Michlewicz (również z departamentu Edukacji i Sportu), starosta kościerski Alicja Żurawska, burmistrz Kościerzyny Michał Majewski, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie Justyna Kujach oraz dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej Krzysztof Jażdżewski.

 

Małgorzata Kłos podziękowała wszystkim pracownikom filii za trud spakowania i przeprowadzki biblioteki, a następnie przekazała Katarzynie Krefcie do księgozbioru placówki  "Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury" oraz 1000 zł na zakup kolejnych woluminów. Również 1000 zł na zakup książek przekazała starosta Alicja Żurawska.

Uroczystość zwieńczył wykład Krzysztofa Jażdżewskiego na temat historii Kościerzyny, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów budynku dworca kolejowego.

 

 

Tymczasem sama historia istnienia kościerskiej filii sięga 1951 roku, kiedy w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. 8 Marca, dzięki inicjatywie Adeli Różańskiej, wydzielono pierwsze dwa regały na książki biblioteki wojewódzkiej. Czytelnicy korzystali z księgozbioru przez 10 lat. W 1961 roku biblioteka przeniosła się do budynku przy ul. Tkaczyka 1 (dziś znajduje się tam Powiatowy Urząd Pracy). Pierwszym etatowym pracownikiem biblioteki był Robert Szumocki. Placówka posiadała już dwa swoje pomieszczenia o powierzchni 32 i 20 metrów kwadratowych, jednak pojawiło się niebezpieczeństwo zawalenia stropów, więc koniecznym się stało znalezienie innej lokalizacji. Staraniem ówczesnej kierowniczki, Krystyny Szumockiej, bibliotekę przeniesiono w 1980 roku na Rynek (ul. 1 Maja 7, a dzisiaj Rynek 7), gdzie wcześniej mieścił się bank PKO. Po 11 latach, w 1991 roku kościerska filia PBW miała kolejną lokalizację - drugie piętro Kościerskiego Domu Kultury. Tam biblioteka spędziła aż 23 lata. Kolejne przenosiny nastąpiły w 2014 roku. Biblioteka wróciła na Rynek, ale po przeciwnej stronie niż poprzednio, na parter Biblioteki Miejskiej. Tam trwała na posterunku przez 7 lat, aż do 2021 roku.

0001
0002
0003
0004
0005
Previous Next Play Pause
0001 0002 0003 0004 0005

 

Katarzyna Krefta, kierowniczka kościerskiej filii, która związana jest w Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką już ponad 28 lat bardzo chwali warunki w obecnej siedzibie. Zwraca uwagę na to, że pomimo przeniesienia się ze ścisłego centrum, biblioteka jest bardzo dobrze skomunikowana z całym miastem.

 

- Znajdujemy się w węźle komunikacyjnym, można dojechać do nas nie tylko bezpłatnymi autobusami, ale także bez problemu zaparkować samochód na dużym parkingu. Również osoby niepełnosprawne, na wózkach, bez przeszkód dostaną się do środka - zaprasza do nowej siedziby Katarzyna Krefta.

 

Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 17.00

 

Tekst i fot. Adam Kiedrowski