Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania są nawet samochody. Rząd ma też zamiar rozdać spore pieniądze samorządom.

 

 Centrum Informacyjne Rządu właśnie przedstawiło szczegóły zapowiadanej od dawna akcji, którą państwo chce zachęcać do szczepień przeciwko COVID. Będzie to loteria.

„Każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szanse wygrać atrakcyjne nagrody w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Pieniądze, samochody i hulajnogi czekają na zwycięzców. Zaszczep się przeciw COVID-19 – to szansa na powrót do normalności oraz okazja na wygraną!” – ogłosił CIR.

Ta zabawa rozpocznie się 1 lipca i będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa. W losowaniu można wziąć udział do 30 września.

 

Zasady i nagrody

 

Aby wziąć udział w loterii, trzeba mieć ukończone 18 lat, zarejestrować się na www.pacjent.gov.pl na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonić na infolinię 989 i wyrazić zgodę na udział w grze. W przypadku wygranej uczestnik otrzyma taką informację poprzez SMS. Dostanie też wiadomość od PKO BP z kodem umożliwiającym wypłatę nagrody z bankomatu. Pieniądze będzie też można wypłacić w każdym oddziale tego banku. „Przed Tobą aż cztery szanse na nagrody: 1 nagroda natychmiastowa, 1 nagroda tygodniowa, 1 nagroda miesięczna oraz 1 nagroda finałowa.” – dodaje CIR w komunikacie.

Codziennie można wygrać pieniądze: 200 zł (dla co 500 zarejestrowanej osoby) i 500 zł (dla co 2-tysięcznej). W sumie ma być tak rozdane 14 mln zł. Będzie też losowanie co tydzień (w każdą środę), w których jest przewidziane 60 nagród w wysokości 50 000 złotych oraz 720 hulajnóg elektrycznych marki Segway-Ninebot. Zaplanowano też trzy losowania nagród miesięcznych. To sześć razy po 100 000 złotych i 6 samochodów osobowych Toyota Corolla.

„6 października odbędzie się losowanie nagród finałowych: 2 nagród pieniężnych w wysokości 1 mln zł oraz 2 samochodów osobowych Toyota C-HR.” – podano.

 

Kasa dla gmin

 

Jednocześnie rząd chce nagradzać gminy, gdzie zaszczepi się najwięcej mieszkańców. Nazwano to Konkursem na Najbardziej Odporną Gminę. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker tłumaczy, że dodatkowo gminy, w zależności od wielkości, otrzymają na ten cel od 10 000 do 40 000 złotych na promowanie szczepień. „Te gminy, które uzyskają w tych konkursach nagrody, powinny jak najlepiej dotrzeć już do wszystkich mieszkańców, aby procent zaszczepień był jak najlepszy.” – mówi wiceminister.

 

Te działania będą podzielone na kilka części. W pierwszej z nich kwotę 100 000 zł otrzyma 500 gmin, których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent najszybciej. Czas jest do 31 grudnia 2021.

Kolejna część przewiduje podział na trzy kategorie:

 

Nagrody otrzymają samorządy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Pierwszą kategorię, "Małe gminy" podzielono na 49 regionów, a zwycięzca w każdym z nich otrzyma 1 mln zł. W drugiej kategorii, "Średnie gminy", 1 mln zł otrzymają trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii "Duże gminy" 1 mln złotych trafi do jednej gminy powyżej 100 tys. z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych.

 

”W ramach tego konkursu jest także szczególna nagroda dla Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce. To 2 mln złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.” – dodaje Szefernaker.

 

 

 

Warunkiem przyznania nagrody jest minimum 50 proc. zaszczepionych mieszkańców, a konkurs będzie trwać do 31 października.

 

News4Media, fot.: News4Media