Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Ruszyła ogólnopolska akcja sadzenia drzewek zainicjowana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Wystarczy przyjść do leśników i wziąć sadzonkę. W powiecie kościerskim akcję prowadzi Nadleśnictwo Kościerzyna oraz Nadleśnictwo Lipusz.

 

Akcja trwa przez dwa dni, od czwartku 30 września do piątku 1 października w godzinach od 9.00 do 15.00. W Kościerzynie można przyjść pieszo lub wjechać samochodem na teren Nadleśnictwa przy ul. Marii Curie - Skłodowskiej (będzie podniesiony szlaban). Panie wręczą sadzonki buka lub sosny oraz poinstruują, jak należy zasadzić drzewka. Dodatkowo, do każdej sadzonki jest dołączona instrukcja prawidłowego sadzenia.

 

Na terenie Nadleśnictwa Lipusz sadzonki można otrzymać w Lipuszu przy ul. Brzozowej 2 albo w szkółce leśnej w Trawicach koło Dziemian.

 

- Przygotowaliśmy 500 sadzonek sosny 2-letniej wyhodowanej z wyselekcjonowanych nasion w naszej rodzimej szkółce leśnej w Trawicach, a selekcję nasion prowadzi się po to, by przyszłe pokolenie drzew było jakościowo najlepsze - powiedział nam Jan Kowalke, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lipusz. - By prawidłowo zasadzić sadzonkę należy wykopać dołek, następnie sprawdzić, czy korzenie nie są podwinięte, po czym zasypać glebą, lekko przyklepać, a następnie podlać wodą - dodaje Jan Kowalke.

 

Warto się pospieszyć i skorzystać z okazji. Zostało niewiele godzin.

 

 (ak) Fot. Adam Kiedrowski

 

Na zdjęciu podleśniczy Łukasz Gaszta oraz specjalista służby leśnej Jan Kowalke czekają na chętnych by przekazać im sadzonki.

 

A tu jeden z pierwszych chętnych na sadzonki sosny.

Warto się pospieszyć, bo akcja zakończy się już w piątek o godz. 15.00.