Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Dobra receptura, odpowiednie składniki, umiejętne ugniatanie ciasta i piec - to elementy, które mogą gwarantować upieczenie chleba. 

 

Jak upiec chleb i bułki - tej umiejętności uczyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu podczas warsztatów w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" w Kościerzynie.

 

Uczniowie pod okiem instruktora z Kościerskiego Domu Kultury, Wioletty Romanowskiej oraz nauczycielki języka kaszubskiego, Iwony Kwidzińskiej sami łączyli składniki, ugniatali i formowali ciasto, które lądowało w piecu chlebowym.Wcześniej jednak dzieci dowiedziały się, jak długą drogę trzeba pokonać, aby doszło do upieczenia chleba.  Od zasiania ziarna, poprzez wzrost, żniwa, młócenie, mielenie na mąkę, aż do czynności związanych bezpośrednio z przygotowywaniem ciasta. Czyli jak głosi hasło warsztatów - od ziarenka do bochenka.

 

Wiedza teoretyczna i wskazówki praktyczne były przekazywane po kaszubsku, bo udział w takich warsztatach jest częścią nauki języka prowadzonego przez szkołę z Wielkiego Podlesia.

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski