Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

 

Zgromadzenie Księży Zmartwychwstańców, które ma swoje parafie i miejsca misyjne w Europie, Kanadzie i Australii obchodzi rocznicę 186 lat istnienia.

 

17 lutego 1836 roku w Paryżu, z inicjatywy polskiego imigranta Bogdana Jańskiego, po jego nawróceniu, w jednej z kamienic życie na kształt zgromadzenia zakonnego rozpoczęło kilku towarzyszy. Wspólnie zamieszkali, modlili się, a ich celem była pomoc duchowa i materialna rodakom, a szczególnie odrodzenie moralne tych, którzy wybrali życie z dala od zniewolonej przez zaborców ojczyzny.

Pierwsi zmartwychwstańcy złożyli śluby zakonne w katakumbach w Rzymie 27 marca 1842 roku. Przez początkowe lata prowadzili duszpasterstwo imigrantów w Paryżu i Rzymie, dopiero 15 lat od pierwszych ślubów doczekali się pierwszej stałej placówki. Dzięki decyzji papieża Piusa XII w 1857 roku zmartwychwstańcy otrzymali pod swoją pieczę sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mentorelli, w Górach Prenestyńskich, 50 km od Rzymu. Do dziś są opiekunami tego miejsca.

 

Zmartwychwstańcy jeszcze w XIX wieku wyruszyli na misje do późniejszych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Bułgarii.

 

W XX wieku, do czasów wybuchu II wojny światowej zgromadzenie w ilości prawie czterech setek zakonników działało w Polsce, Austrii, Włoszech, Bułgarii, Kanadzie i USA.

 

Po wojnie zmartwychwstańcy przybyli do Kościerzyny w 1947 roku. Przejęli kościół, który od 1894 do 1945 roku należał do niemieckich ewangelików. Zaledwie przez dwa lata, od 1945 roku do 1947, przed zmartwychwstańcami, kościół funkcjonował pod wezwaniem  św. Jana Nepomucena. I co ciekawe, te dwa lata wystarczyły, by do dzisiaj część mieszkańców Kościerzyny mówiła udając się na mszę do tego kościoła, że wybiera się "do Janów".

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski