UA-57097473-1
 
 

 Nowy pociąg na trasie Malbork - Gdynia kursuje od środy, 26 listopada. To pierwszy z czterech pojazdów zmodernizowany dzięki funduszom samorządu wojewódzkiego i środkom unijnym.

Na modernizację czterech pociągów elektrycznych typu EN57 samorząd województwa przeznaczył ponad 30 mln zł.

Modernizacja 4 elektrycznych zespołów trakcyjnych realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Projekt objął zakup i modernizację 8 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zakupy taboru (8 sztuk objętych projektem) zostały zrealizowane w latach 2010-2012, z czego 4 zostały już zmodernizowane w latach 2011-2012. Wartość całkowita projektu to 70,15 mln zł, kwota dofinansowania to 40,44 mln zł. Natomiast modernizacja dotyczy ostatnich 4 pojazdów z projektu.

Elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57 to popularne pojazdy kolejowe używane już w województwie pomorskim przez PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o. i przez Przewozy Regionalne Sp. z o.o. do obsługi  połączeń SKM (nr 250 i do Słupska) i połączeń PR np. do Elbląga, Olsztyna i Bydgoszczy. Pojazdy będą obsługiwały połączenia z Gdyni do Elbląga, Olsztyna i Bydgoszczy.

Pierwszy zmodernizowany pociąg trafił już na tory, a swój pierwszy kurs odbył na trasie Malbork - Gdynia. Przebudowany pociąg wygląda bardzo nowocześnie. W ramach modernizacji został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych (przystosowana została także kabina WC), zamontowano, między innymi, elektroniczne tablice informacyjne, nowe siedzenia dla pasażerów i załogi pociągu, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Przedział maszynisty odpowiada wymogom XXI wieku. Zmodernizowany pojazd to już właściwie całkiem nowy pociąg. Przeprowadzenie modernizacji pozwoli na poprawę bezpieczeństwa i warunków podróżowania pasażerów, poprawę warunków pracy maszynisty, zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz obniżenie awaryjności pojazdu (głównie w okresie zimowym).

Przypomnijmy, że 14 grudnia 2014 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów PKP. To dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców Malborka, bowiem, na linii Malbork-Elbląg pojawią się dwa połączenia więcej niż dotychczas, zaś najkrótszy czas jazdy z Malborka do Gdańska od przyszłego roku wyniesie 37 minut.

W pierwszy kurs na trasie Malbork - Gdynia wybrał się wicemarszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski.

(ak, mpis)

Fot. Adam Kiedrowski

 • tabor-malbork1

  W pierwszy kurs zmodernizowanym pociągiem na trasie Malbork - Gdynia wybrał się wicemarszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski.

 • tabor-malbork2
 • tabor-malbork3
 • tabor-malbork4
 • tabor-malbork5
 • tabor-malbork6
 • tabor-malbork7
 • tabor-malbork8

  Wnętrze kabiny maszynisty także zostało gruntownie zmodernizowane. Na zdjęciu maszynista, Mirosław Nastały.

comments