Drukuj
Nadrzędna kategoria: WYDARZENIA

Na Sopockich ulicach pojawi się więcej trolejbusów. Zastąpią one tradycyjne autobusy z silnikami spalinowymi. Już od lutego w dni powszednie linia 181, będzie obsługiwana w większości przez trolejbusy, a w weekendy wszystkie pojazdy obsługujące tę linię będą elektryczne.

– Sukcesywne zastępowanie autobusów pojazdami w pełni elektrycznymi jest dla nas ważne szczególnie z perspektywy Sopotu jako uzdrowiska. Pamiętajmy, że wymiana taboru nie dzieje się z dnia na dzień, jest ona wynikiem długofalowych starań o najczystsze powietrze w Polsce. – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Co ciekawe, linia 181 nie jest linią typowo trolejbusową, na jej trasie występują odcinki wyposażone w trakcje, ale również długie fragmenty jezdni bez trakcji, jak np. ul. Malczewskiego. Zastąpienie autobusów trolejbusami na tej trasie było możliwe dzięki zakupieniu pojazdów, które w sposób zautomatyzowany mogą się podpiąć i wypiąć z trakcji kilkukrotnie podczas przejazdu nie angażując w to kierowcy. Dodatkowo baterie pojazdu ładowane są podczas jazdy, wykorzystując do tego energię z trakcji.

Warto dodać, że nowe trolejbusy nie tylko nie zanieczyszczają powietrza, są oprócz tego bardzo ciche, co ogranicza zanieczyszczenie miasta hałasem.  

 

Katarzyna Alesionek, UMS

Fot. Fotobank.PL/UMS