Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

60 saperów i około 100 funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i pożarnej wzięło udział w akcji usuwania z gdyńskiego portu wykrytych min dennych z czasów II wojny światowej. 

Na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia nurkowie z Marynarki Wojennej przeprowadzili badanie dna Zatoki Gdańskiej i portowych basenów, w trakcie którego wykryto 5 niewybuchów z okresu II wojny światowej. Cztery miny zalegały za falochronem, w okolicy wejścia portu, jedną natomiast znaleziono na dnie basenu nr II. Każda z nich o wadze około jednej tony mogłaby razić falą uderzeniową o zasięgu do 200 m, a odłamkami nawet do 500 m.
Bezpośrednie działania prowadzili żołnierze z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Akcja polegała na podniesieniu miny z dna przy pomocy zbiorników wypornościowych, a następnie holowaniu jej pod wodą z prędkością 1 węzła (1 mila morska/godz., ok. 1,8 km/h)  na wody Zatoki Gdańskiej, założeniu ładunków wybuchowych na minę, opuszczenia jej na dno, aż w końcu detonacji. Zanim jednak doszło do kontrolowanego wybuchu, marynarze z ORP Wigry, za pomocą specjalnych urządzeń, płoszyli z miejsca planowanej detonacji ryby, ptaki i ssaki.
Prowadzący operację rozminowania, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, wyznaczył 10-kilometrową strefę niebezpieczną dla osób kąpiących się, która objęła brzeg Zatoki Gdańskiej - od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna. W tym czasie panuje tam całkowity zakaz wchodzenia do wody.
Z pięciu groźnych znalezisk z II wojny światowej unieszkodliwiono dwa podczas akcji 19 i 20 marca. Trzecią, minę denną typu dc, wydobyto z dna basenu portowego i wyholowano w niedzielę 29 marca. Jednak z uwagi na pogarszającą się pogodę (wzmagający się wiatr, wzrastająca fala) do kontrolowanej detonacji nie doszło. Niewybuch opuszczono na dno Zatoki Gdańskiej w odległości prawie 400 m na północ od wejścia do portu  
Pozostają więc jeszcze do likwidacji trzy miny. Marynarze ze Świnoujścia powrócą na wody Zatoki po Wielkanocy. (ak)

Na zdjęciu widok na port w Gdyni. Fot. Adam Kiedrowski

W akcji brało udział:
♦ 60 żołnierzy (minerzy, saperzy, nurkowie, marynarze) 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej ze Świnoujścia
♦ 100 funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i pożarnej
♦ Zarząd Morskiego Portu Gdynia
♦ Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni (koordynacja działań na wodzie)
♦ Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni (koordynacja działań na lądzie)
♦ Firmy i instytucje będące w zasięgu potencjalnego rażenia wybuchem