Jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego już niedługo powstanie w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.  Dzięki temu będzie możliwe karmienie niemowląt, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać mleka od swoich mam.

Na stworzenie tego miejsca Szpitale Pomorskie sp. z o.o. otrzymają blisko 415 tys. złotych dotacji ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Pieniądze na ten cel pochodzą z programu profilaktyki zdrowotnej służącego kompleksowemu wsparciu rodziny „Za życiem na lata 2017-2021”.

Banki mleka to małe laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, a także bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Głównym celem powstania takiego miejsca jest zapewnienie dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym noworodkom i niemowlętom, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki. Są to dzieci urodzone przedwcześnie (wcześniej niż w 37. tygodniu ciąży) lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g, a także noworodki donoszone w stanie ciężkim, ze szczególnym uwzględnieniem tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju.

- Chcielibyśmy także, ze względu na prowadzoną w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni działalność onkologiczną, pomóc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci. Takie dzieci wymagają naszej szczególnej uwagi – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

W ramach działalności Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka: w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. W swoich zasobach posiadają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.

W najbliższym czasie Szpitale Pomorskie planują zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami z województwa pomorskiego.

(UM Gdynia)

comments