Podczas dzisiejszej sesji sejmiku (29 lipca) jednogłośnie przyjęto uchwałę dotyczącą udzielenia wsparcie gminie Starogard Gdański. Dotacja zostanie przeznaczona na budowę pomnika Pomorzan, ofiar niemieckiego ludobójstwa z 1939 roku.

 

Łączny koszt pomnika to ponad 1,9 mln zł. Pieniądze pochodzą między innymi z budżetu gminy, od lokalnych samorządów, mieszkańców Kociewia i pomorskich firm. Na ten cel została również uruchomiona zbiórka publiczna, prowadzona przez społeczny komitet budowy pomnika. Dzisiaj swoją cegiełkę dołożył również Sejmik Województwa Pomorskiego. Z budżetu województwa pomorskiego gmina Starogard Gdański otrzyma 180 000 zł.

 
Na miejscu zbrodni powstanie symboliczny kamienny las. – To 150 słupów przypominających drzewa oraz ścięte pnie. Wykonane będą z czarnego granitu. Na nich, niczym kręgi słojów drzew, wyryte będą nazwiska ofiar. Część słupów pozostanie jednak niezapisana. Będą one symbolem ofiar, których, mimo upływu lat, nie udało się zidentyfikować – mówi marszałek Struk. Ustawione zostaną również tablice z informacjami o historii i przebiegu szpęgawskiego mordu. Pomnik zostanie odsłonięty we wrześniu 2019 r. w 80.rocznicę zbrodni.

 
Las w Szpęgawsku to, obok Piaśnicy i Mniszka, miejsce jednej z największych masowych egzekucji na Pomorzu. To właśnie na Kociewiu na przełomie 1939 i 1940 roku Niemcy zamordowali strzałem w tył głowy od 4 do 7 tys.  mieszkańców regionu. Eksterminowani byli wszyscy, niezależnie od wykształcenia czy pochodzenia. Wśród ofiar są i Polacy i Żydzi, katolicy i protestanci, przedstawiciele inteligencji i osoby duchowne. Rozstrzelani zostali również pacjenci starogardzkiego szpitala psychiatrycznego.

 

(r) Fot. Łukasz Katlewa/commons.wikimedia.org

comments