W środę rano przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ulicy Augustyńskiego 1 (dawny budynek Gimnazjum Polskiego) stanął namiot dedykowany akcji-idei "wymiana ciepła". Akcja polega na tym, by w przestrzeni publicznej można było zostawić ciepłe ubrania dla tych najbardziej potrzebujących.

 
Akcja "wymiany ciepła" funkcjonuje w Polsce od kilku lat. Każdy, kto dysponuje kawałkiem ogólnodostępnej przestrzeni, gdzie może zainstalować wieszak czy szafę, może stworzyć punkt "wymiany ciepła" i dodać znacznik na mapie na stronie internetowej opisujących całe przedsięwzięcie http://wymianaciepla.pl .

 
W tym roku namiot akcji po raz pierwszy zagościł w Trójmieście z inicjatywy pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 
- Pomyśleliśmy, że skoro pracuje nas tu tak wielu, obok jest także Urząd Wojewódzki, gdzie również pracuje sporo ludzi, to na pewno znajdzie się wielu, którzy chętnie podzielą się nieużywaną odzieżą i wesprą tych, którzy zimą po prostu marzną - mówi Agnieszka Zabłocka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej zaangażowana w akcję UMWP.

 
Pomysł spotkał się także z przychylnością marszałka Mieczysława Struka. - Bardzo się cieszę, że pracownicy naszego urzędu czują potrzebę pomocy i potrafią wychwytywać takie idee i wykorzystywać je dla dobra mieszkańców naszego województwa. Sam chętnie dołożę trochę ciepła od siebie. Większość z nas trzyma w szafach rzeczy w dobrym stanie, których już nie używa, a mogą jeszcze dobrze służyć innym – mówi marszałek.

 
Kto może się włączyć?

 
- Zachęcamy każdego mieszkańca Trójmiasta do wsparcia. Czyste rzeczy w dobrym stanie można przywieźć o dowolnej porze do naszego namiotu przy Augustyńskiego 1 lub stworzyć własny punkt wymiany ciepła w innej części miasta. W namiocie można zostawiać wieszaki, swetry, bluzy, kurtki, płaszcze, polary, koce, czapki, szale, rękawiczki oraz inne rzeczy, które chronią przed zimnem. Namiot zostanie tu przez całą zimę lub do momentu, gdy zainteresowania ciepłymi ubraniami już nie będzie -  mówi Aleksandra Mokwa-Kaługa, zajmująca się w UMWP mediami społecznościowymi, jedna z inicjatorek "wymiany ciepła".

"Wymiana ciepła" realizowana jest dzięki wsparciu stowarzyszenia Forum Integracji Samorządowej (utworzonym przez pracowników samorządowych związanych z UMWP) oraz AmberExpo, które użyczyło namiotu.

 
Michał Piotrowski

comments