Więcej osób na weselach, nowe limity pasażerów w komunikacji publicznej. To niektóre ze zmian, jakie wejdą w życie od niedzieli.

 

W czwartek na Pomorzu zarejestrowano 23 nowe przypadki koronawirusa. Niestety, były też 3 zgony (1 w powiecie słupskim i 2 w wejherowskim). Nie zanotowano żadnych nowych zakażeń w powiatach kościerskim, człuchowskim, bytowskim, lęborskim, puckim i tczewskim.

 

Dzień wcześniej, w środę 2 czerwca na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan kolejnego łagodzenia obostrzeń pandemicznych. Przypomnijmy, że w maju otwarto np. kina, teatry, restauracje czy siłownie. Zezwolono też na zdjęcie maseczek w otwartej przestrzeni. W środę szef resortu mówił, że sytuacja pandemiczna poprawia się.

 

- Obserwujemy wyraźny spadek zakażeń, hospitalizacji, coraz mniejsza jest trafialność testów. Jeżeli popatrzymy na tygodniowe średnie ostatnich dwóch tygodni, to widać, że dynamika spadków zakażeń jest bardzo wysoka - opowiadał Niedzielski i dodał, że znacznie zmniejszyła się liczba zgonów pacjentów, a w szpitalach jest coraz mniej zajętych łóżek. Co nie oznacza, że koronawirus odpuścił.  - W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje. Bardzo ściśle monitorujemy sytuację, gdzie pojawiają się sytuacje alertowe.” – wyjaśnił.

Jeśli chodzi o obostrzenia, to rząd analizował (na podstawie logowania się urządzeń mobilnych do sieci) przemieszczanie się ludzi, a to na pewno w ciągu najbliższych miesięcy będzie jeszcze intensywniejsze. - Chciałem poinformować, że zdecydowaliśmy się wprowadzić niewielkie zmiany, a potem być może większe, dotyczące okresu wakacyjnego. Dziś przedstawiamy informacje dotyczące od 6 do 25 czerwca – mówił Niedzielski i dodał, że w przyszłym tygodniu powie o następnej fazie zmian.

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca

•    Będzie możliwe organizowanie targów i konferencji z limitem 1 osoby na 15 m kw.
•    Otwarte zostaną sale zabaw dla dzieci, z limitem 1 osoby na 15 m kw.
•    Transport zbiorowy - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
•    Z 50 do 150 osób zostanie zwiększony limit osób na weselach  i zgromadzeniach.

Zaznaczmy, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione, a weryfikacja tej kwestii to zadanie organizatora imprezy czy wydarzenia. - Osoba, która twierdzi, że jest zaszczepiona, musi pokazać wykaz. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swoistym czytnikiem, ale będzie również pozwalała bezpośrednio odczytywać informacje - wyjaśnia minister Niedzielski.

Spontaniczne zgromadzenia pozostają dalej zakazane. Nie ma też decyzji co do działania klubów nocnych i dyskotek. Niedzielski nie mówił też o konkretnym terminie całkowitego zdjęcia maseczek. Kilka dni wcześniej przyznał, że rekomenduje utrzymanie obecnych zasad zakrywania ust i nosa jeszcze na czas wakacji.


News4Media, fot.: gov.pl

opracował (ak)