Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

22 lutego skauci na całym świecie obchodzą – na pamiątkę urodzin Roberta Baden Powella, założyciela skautingu - Dzień Myśli Braterskiej.

Święto to uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Z okazji DMB Związek Harcerstwa Polskiego po raz kolejny organizuje plebiscyt „Niezwyczajni” doceniający codzienną, niezwyczajną działalności instruktorów i instruktorek ZHP. Z Chorągwi Gdańskiej nominowane są dwie osoby.

Kto wyróżnił się w 2015 roku spośród społeczności harcerzy województwa pomorskiego?

- Mamy wspaniałych instruktorów i jestem dumny, że dwójka z nich – przewodnik Anna Starostka z Hufca Sopot oraz harcmistrz Łukasz Kochowski pełniący funkcję członka komendy Chorągwi Gdańskiej ds. pracy z kadrą, są nominowani do ogólnopolskiego konkursu. Nie zapominajmy jednak o niższych szczeblach – zastępowych – czyli 12-14 latkach organizujących zajęcia edukacyjne dla swoich niewiele młodszych rówieśników, czy drużynowych – młodych, wyszkolonych ludziach, którzy organizują dla swoich podopiecznych świetne wyjazdy, kursy, warsztaty, cotygodniowe zajęcia – mówi harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Druhna Anna Starostka latem 2015 roku samodzielnie zorganizowała wyjazd 15 osobowej grupy młodzieży (harcerzy i harcerek należących do Hufca ZHP Sopot) na Białoruś.

Nie korzystała z usług żadnego biura podróży, z pomocą zespołu, który sama zebrała, przygotowała harmonogram działań. Przed wyjazdem na „Wędrówkę Śladami Mistrzów” uczestnicy wycieczki bezpłatnie uczyli się rosyjskiego i przygotowywali trasę, którą wyznaczał literacki szlak dzieł Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej.

Druh Łukasz Kochowski, jest twórcą kursu podharcmistrzowskiego (szkolenia osób będących członkami komend hufców i chorągwi tj. działających na poziomie miast, gmin i województwa) „SPOIWO”, Podczas kursu uczestnicy stworzyli materiał „Kursanci o metodzie – zbiór felietonów o pracy z instruktorami metodą harcerską”. Szkolenie i praca z kadrą ZHP – wolontariuszami, którzy motywowani są wyłącznie wewnętrznie i przez sprawne narzędzia polityki kadrowej ZHP (jak plebiscyt Niezwyczajni) jest szczególnie trudne, a Łukasz „pracuje z ludźmi” na najwyższym poziomie. - Dzięki zaangażowaniu i pozytywności praca z nim jest przygodą pełną wyzwań – napisano w zgłoszeniu nominacji.

Gala Dnia Myśli Braterskiej, czyli rozwiązanie plebiscytu instruktorskiego ZHP odbędzie się 27 lutego w Warszawie.

Na harcerzy z Chorągwi Gdańskiej ZHP czeka szczególnie „niezwyczajne” wyzwanie - przyjęcie 40 000 skautów ze 160 krajów świata podczas Światowego Jamboree Skautowego, w 2023, do organizacji którego kandyduje ZHP i Miasto Gdańsk. Jedynym konkurentem Polski w staraniach o przyznanie organizacji tego wydarzenia jest Korea Południowa.

phm. Marta Bednarska
rzecznik prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP