Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

Sentymentalny spacer z przewodnikiem po Kleciu (gmina Stare Pole, powiat malborski), odbyli piewcy ziemi żuławskiej. Motywem przewodnim wycieczki była historia przedstawiona w powieści „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”.

Po Kleciu oprowadzała autorka wspomnianej książki, Izabela Chojnacka-Skibicka, która opowiedziała o autentycznych historiach, jakie miały tu miejsce pod koniec II wojny światowej. Przewodniczka wspomniała, między innymi, o losie ostatnich przedwojennych mieszkańców domu podcieniowego oraz o ich ostatnich chwilach w Kleciu.

Podczas spaceru uczestnicy przeszli przez całą wieś, aż dotarli do domu Izabeli Chojnackiej-Skibickiej. Dom ten odegrał istotną rolę w powieści „Zupa z pokrzyw (…)”. To właśnie z nim związana była tajemnica, jaką próbowała rozwikłać bohaterka książki. Pod domem autorki na uczestników spaceru czekali aktorzy z grupy teatralnej „Pakt Pokoleniowy”, którzy odegrali kilka scen z książki o Kleciu. Czekały także niespodzianki kulinarne, przygotowane przez Sekcję Kulinarną Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”: tytułowa zupa z pokrzyw oraz ryż z cukrem i cynamonem (pożegnalny posiłek jaki zjedli w Kleciu ostatni przedwojenni mieszkańcy domu podcieniowego).

Spacer literacki był jednocześnie pożegnaniem Izabeli Chojnackiej-Skibickiej z Kleciem. Na tę okoliczność członkowie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” wręczyli autorce płaskorzeźbę domu podcieniowego (wykonaną przez Żuławskie Inspiracje).

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” oraz Grupa Teatralna „Pakt Pokoleniowy”.

Kolejne wydarzenie z cyklu „Zwiedzamy Żuławy” już w czerwcu.