Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze


Województwo pomorskie, podlaskie i Warszawa to trzy obszary, w których od lipca wprowadzony zostanie pilotażowy program „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”

Podczas spotkania, które odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA zapowiedział, że interaktywna mapa zagrożeń bezpieczeństwa wprowadzana w lipcu będzie testowana w stolicy oraz w województwach pomorskim i podlaskim.

Informacje wykorzystywane w programie opierać się będą na trzech filarach. Pierwszy to gromadzone informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar będzie stanowić część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar opierać się będzie o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Według założeń, mapa będzie zawierała informacje ze statystyk policyjnych z różnych lat, dotyczących m.in. przestępczości na danym terenie. Mapa pomoże wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę. Mapa zagrożeń będzie także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób. Tylko w województwie pomorskim ogółem zrealizowanych zostało ponad 800 takich spotkań, w których uczestniczyło niemal 15 tysięcy mieszkańców.

(r)