Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

22 czerwca, w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie, podczas IV Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego, w obecności m.in. Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, Gdynię i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po raz kolejny wyróżniono za wzorowy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej. Nagrodę przyznano Gdyni drugi raz z rzędu.

Wyróżnienia, przyznane przez ogólnopolską Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, odebrali Mirosława Jezior, dyrektor MOPS w Gdyni oraz Zuzanna Stec, kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Gdynia jako pierwsza z miast kompleksowo realizowała zapisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Dzięki decyzjom gdyńskiego samorządu w mieście od początku powołano m.in. koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Część rozwiązań, które znalazły się w ustawie z 2012 roku, już wcześniej z powodzeniem wdrożono w Gdyni. Warto wspomnieć również o konsekwentnym budowaniu przez wiele lat rodzinnych form opieki, m.in.  stałe rozwijanie rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych oraz bieżącym wsparciu dzieci i opiekunów przez specjalistów. Dlatego ewenementem na skalę krajową jest to, że, w razie potrzeby w Gdyni wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia trafiają wyłącznie do rodzinnych form opieki. Obecnie w Gdyni funkcjonuje 215 rodzin zastępczych i 13 rodzinnych domów dziecka, w których łącznie przebywa 353 dzieci.

Kapituła konkursu przy wyborze wyróżnionych powiatów współpracowała ze Związkiem Powiatów Polskich i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum". Kryteria, które umożliwiły wybór obejmowały analizę danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, rekomendację organizacji pozarządowej i rodziców zastępczych. Oprócz Gdyni wyróżniono 12 powiatów z grupy blisko 400 powiatów w Polsce.

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej to grupa praktyków z całej Polski, których misją jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej dzięki opiece rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego życia.    

(r)