Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

24 czerwca 1046 roku pojawiła się po raz pierwszy wzmianka o Pomorzu. Uczczenie tej historycznej daty to dobry pomysł na obchodzenie Dnia Pomorza.

Ten fakt historyczny dostrzegła redakcja czasopisma SKRA, która ponad dwa lata temu zaproponowała, żeby  ten dzień obchodzić jako Dzień Pomorza.
W artykule czytamy, że 24 czerwca 1046 roku, według Roczników altajskich”, wezwał był król niemiecki Henryk III przed swe oblicze trzech skłóconych władców zachodniosłowiańskich. Podług Rocznika byli nimi: Bratizlao dux Boemorum, Kazimir Bolaniorum, Zemuzil Bomeraniorum - czyli książęta Brzetysław czeski, Kazimierz polski, Zemuzil pomorski.

Kim był ów “Zemuzil” i dlaczego wzmianka o nim jest tak wyjątkowa?

Według E. Rymara (prof. dr hab. Edward Rymar, autor, m.in. dwutomowego “Rodowodu książąt pomorskich“ - przyp. red.) był Zemuzil “pierwszym pewnym znanym ogólnoplemiennym księciem Pomorza”, chociaż terenów, jakie obejmowało jego pomorskie władztwo nie sposób sprecyzować. Co jednak jest sprawą najistotniejszą, to fakt, że wzmianka o owym spotkaniu 24. czerwca 1046 roku jest pierwszym, jakie znamy historycznym użyciem nazwy “Pomorze” w dziejach!

(Skra - pismiono ò kùlturze 2/2014)

Redakcja “Skry” i Zrzeszenie Pomorzan, a za nimi Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej “Jednota”, “Radio Kaszebe“, namawia by ten dzień obchodzić radośnie. Zrzeszenie Pomorzan (Zrzesz Pòmòrzón) zaproponowało hasło - ideę promujące ten dzień pod nazwą "Mòjn Pòmòrskô". Jak wyjaśniają na swoim fejsbukowym profilu, słowo "Mòjn" pochodzi z języka fryzyjskiego i etymologicznie wywodzi się od słowa 'piękny', 'dobry'. Używane jest w wielu nadbałtyckich krajach jako przywitanie i pożegnanie (zwykle w formie podwójnej). Znają je północne Niemcy, Dania, szwedzka Skania czy Finlandia - wszędzie tam można usłyszeć różne wersje 'Moin', 'Moin Moin', 'Moi', 'Mojn' itd. Znane jest jeszcze dziś w niektórych zakątkach Kaszub, a jak nietrudno się domyślić, dawniej znane było na całym Pomorzu. To niepozorne, sympatyczne słowo - symbol, w naszym odczuciu łączy Pomorze z czymś co możemy określić jako "bałtyckie śródziemnomorze".

(ak)