Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

Rozstrzygnięty został konkurs urbanistyczno – architektoniczny na projekt koncepcyjny Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.  Placówka będzie kolejnym, dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zwycięzcą jest pracownia Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy, która zaprezentowała propozycję bryły nowoczesnej, wpisującej się zarówno w nadmorski klimat, jak i planowany charakter instytucji.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Wcześniej rzeka ta przepływa przez jezioro Łebsko, nad brzegami którego zostały odkryte wczesnośredniowieczne łodzie słowiańskie. – Łeba to ważny punkt turystyczny, więc jesteśmy pewni frekwencji w okresie turystycznym, ale też poza sezonem. Chcemy, żeby obiekt był otwarty cały rok: otwarty na potrzeby mieszkańców, regionu, żeby służył lokalnej społeczności – tłumaczy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Jerzy Litwin.

Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal, w jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej.  Kolejne sale będą dedykowane obiektom wydobytym w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.

- Europejskie muzea prezentujące tematykę związana z kulturą z czasów wikingów cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających, a to doskonale rokuje nowej placówce – podkreśla dyrektor Jerzy Litwin. - Chcielibyśmy, żeby wzorem muzeum Łodzi Wikingów w Oslo czy Roskilde można było zaprezentować kilka ciekawych jednostek zbudowanych przez Słowian, a tym samym pokazać dziedzictwo morskie ludności, która była partnerem i rywalem Skandynawów w X-XII wieku. Posiadamy w naszych bogatych zbiorach wraki łodzi słowiańskich, odkryte na Oruni koło Gdańska, w wodach Zatoki Puckiej i z nad jeziora Łebsko. Dzięki nowym przestrzeniom ekspozycyjnym będziemy mogli je swobodnie zaprezentować zwiedzającym – dodaje dyrektor Jerzy Litwin.

Warszawskie biuro Plus3 Architekci istnieje od 1999 roku. Pracownia ma na swoim koncie wiele udanych realizacji, głównie budynków mieszkalnych na terenie stolicy. Jednym z ciekawszych, ostatnio realizowanych projektów jest kaplica protestancka w Białołęce.

(Aleksandra Pielechaty, NMM, skróty - redakcja)

 

Tak ma wyglądać Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

  • NMMLeba0004
  • NMMLeba0005
  • NMMLeba0006
  • NMMLeba0007