Drukuj
Nadrzędna kategoria: Pomorze

 

Tłumy gości, wójtów, burmistrzów, samorządowców, księży, rolników, hodowców, ogrodników, pszczelarzy, leśników, dziennikarzy, obecnych i byłych pracowników, specjalistów branżowych oraz przyjaciół wzięło udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanej siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Uruchomienie centrali wojewódzkiego doradztwa rolniczego w Lubaniu, przeniesionej z Gdańska to ważny moment dla całej pomorskiej branży rolniczej i hodowlanej, ponieważ dzięki tej lokalizacji instytucja znajduje się bliżej osób związanych właśnie z rolnictwem.

- To niewątpliwe historyczna chwila, którą przeżywa Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu po pierwsze dlatego, że kilka lat temu oświadczyliśmy jednoznacznie, że przenosimy centralę ośrodka doradztwa rolniczego bliżej rolników z Gdańska do Lubania – powiedział podczas uroczystego otwarcia marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk. – Chcieliśmy, aby tak niezwykle ważna dziedzina, która wiąże rolników, doradców, pozwala na edukację, pomoc tym rolnikom, hodowcom, pszczelarzom i wielu innym gospodarującym w szeroko rozumianym rolnictwie, na bezpośrednią pomoc realizowaną na najwyższym poziomie - dodaje marszałek. - Po drugie w wyniku dobrej kooperacji z samorządem Powiatu Kościerskiego pozyskaliśmy na to wielkie przedsięwzięcie kilka nieruchomości, gdzie od kilkudziesięciu lat kształtuje się swoiste centrum aktywności rolniczej, hodowlanej i targowej – tłumaczy marszałek. – Mamy ogromną satysfakcję, że dziś oddajemy tę inwestycję i jednocześnie dziękujemy zespołowi pracowników PODR pod dyrekcją Aleksandra Macha za realizację decyzji władz województwa pomorskiego, które kiedyś zostały podjęte – mówi Mieczysław Struk.

 

 

Bliżej zainteresowanych

PODR w Lubaniu ma blisko 60-letnią historię. Ale najnowsza to ta, kiedy ośrodek przeszedł pod zarząd samorządu województwa pomorskiego i pojawiły się możliwości jego rozwoju. Na stanowisko dyrektora przyszedł Aleksander Mach, pod kierownictwem którego instytucja z siedzibą w Gdańsku realizowała wizję rozwoju ośrodka właśnie w Lubaniu. Doskonałe położenie na styku Kaszub i Kociewia, prawie w środku geograficznym województwa pomorskiego, bliskość wielu małych gospodarstw rolnych korzystających z doradztwa, 48 ha własnych gruntów ornych, cykliczność targów rolnych, przemysłowych, hodowlanych i ogrodniczych spowodowały, że wizja władz samorządowych ulokowania centrali w Lubaniu jest najbardziej optymalną lokalizacją. Do pełni wizji brakowało tylko i aż budynku biurowego.

Historia zatoczyła koło

Potencjalnie spełniał go budynek po zlikwidowanym Powiatowym Zespole Szkół w Lubaniu. To właśnie w tym miejscu w 1957 roku pod kierownictwem nieżyjącego już, Tadeusza Maderskiego, pierwszego dyrektora i organizatora jednostki, powstał Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny. Postawiono budynek, który później służył jako siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Po wielu latach instytucję przeniesiono do Gdańska. Potem w budynku zorganizowano Liceum Zawodowe Wiejskiego Gospodarstwa Domowego, a tuż obok internat. Opuszczone po likwidacji zespołu szkół nieruchomości cały czas były własnością samorządu powiatu kościerskiego, któremu pod wodzą ówczesnego starosty, Piotra Lizakowskiego też zależało, aby centrala wojewódzkiej instytucji pojawiła się na terenie ziemi kościerskiej. Po długich bojach w gronie radnych (wielu było przeciw oddawaniu za darmo nieruchomości) Rada Powiatu Kościerskiego przekazała budynki i dwie działki na rzecz samorządu województwa pomorskiego. Inwestycja mogła się rozpocząć.

Modernizacja i adaptacja na cele biurowe budynku dawnej szkoły kosztowała 4,6 mln zł brutto. Pieniądze pochodziły z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, funduszy unijnych oraz z własnych zasobów PODR. Obecnie w budynku pracują 44 osoby, mające do dyspozycji 53 nowoczesne pomieszczenia, w tym dwie sale konferencyjne. Powierzchnia użytkowa jednopiętrowej, podpiwniczonej siedziby PODR wynosi ponad 1075 metrów kwadratowych.

- Prace budowlane postępowały wyjątkowo szybko. Umowę na adaptację na cele biurowe budynku dawnej szkoły podpisaliśmy 3 listopada 2015 roku, a obecne wszyscy pracownicy, którzy wcześniej swoje obowiązki wykonywali w Gdańsku, pracują w Lubaniu. Nowa siedziba przeszła wszystkie wymagane odbiory i pełni już swoją funkcję – mówi Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Budynek jest innowacyjny ponieważ do termomodernizacji użyto materiałów, które spełniają współczesne normy oszczędności energii i ochrony środowiska. Do ogrzewania budynku wykorzystana będzie powietrzna pompa ciepła.

Ulica, przy której stoi zmodernizowany budynek nosi imię Tadeusza Maderskiego, na cześć pierwszego organizatora i dyrektora tej instytucji. Rodzina pioniera doradztwa rolniczego na ziemi kaszubskiej także brała udział w uroczystym otwarciu i poświęceniu nowej, ale historycznej siedziby PODR w Lubaniu.

Dyrektor Aleksander Mach, w podziękowaniu za pomoc, wsparcie oraz aktywny udział w powstaniu nowej siedziby PODR, wręczył pamiątkowe medale osobom, które w “szczególny sposób przyczyniły się do sukcesu tego przedsięwzięcia”.

Budynek i jego pracowników pobłogosławił biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, ks. Wiesław Śmigiel.

- To wszystko co tu zrobiliśmy ma służyć rolnikom, hodowcom, pszczelarzom, ogrodnikom, tym ludziom, którzy, jak powiedział Wincenty Witos, „żywią i bronią” – mówił marszałek Mieczysław Struk.

 

Zrealizowane plany. I są już kolejne

Aleksander Mach, dyrektor PODR ma jeszcze inne powody do satysfakcji. W Lubaniu w ciągu ostatnich dwóch lat uruchomiono centrum pszczelarstwa, szkoleniową mikrobiogazownię rolniczą, sad demonstracyjny, podzielony na dwie części – nowoczesną oraz kolekcję upraw dawnych. Po za tym zakupiono za około 0,5 mln zł sprzętu komputerowego.

- Dokonaliśmy inwestycji i mamy dobre wyniki finansowe za ostatnie lata a przy tym rośnie ilość i jakość usług doradczych, które wykonują nasi doradcy i specjaliści – mówi Aleksander Mach. - W ostatnich latach w doradztwie było 27 tysięcy usług, w roku 2015 ponad 50 tysięcy. We wszystkich obszarach mamy wzrost, wnioski odpłatne z ponad 10 tysięcy w roku 2010 zwiększyliśmy do ponad 20 tysięcy w roku 2015. - Cieszy nas to – dodaje dyrektor PODR – że mimo tych wszystkich kosztownych inwestycji, płace naszych doradców sukcesywnie rosną. Od roku 2011 do 2016 wzrost wyniósł około 35 %.

PODR ma już kolejne plany inwestycyjne. Już wkrótce ma powstać w Lubaniu Centrum Edukacji Energii Odnawialnej: trzy wiatraki, dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 80 kW, dodatkowo pompy ciepła powietrzna i gruntowa. Termomodernizacja budynku hotelowego w Lubaniu oraz w Człuchowie i Starym Polu, a za dwa lata modernizacja przestrzeni wystawienniczej na potrzeby imprez targowych.  

- Pamiętam, że kiedy Aleksander Mach przyszedł do pracy i otrzymał zadania od marszałka związane z tym ośrodkiem, niektórzy mówili, że się nie uda. A jednak udało się – mówi z satysfakcją Ryszard Świlski, wicemarszałek.

- To tu, w Lubaniu, bije serce pomorskiego rolnictwa – kwituje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

(ak, ib) Fot. Adam Kiedrowski

Luban2207-0001
Luban22070002
Luban22070003
Luban22070004
Luban22070005
Luban22070006
Luban22070007
Luban22070008
Luban22070009
Luban22070010
Luban22070011
Luban22070012
Luban22070013
Luban22070014
Luban22070015
Luban22070016
Luban22070017
Luban22070018
Luban22070019
Luban22070020
Luban22070021
Luban22070022
Luban22070023
Luban22070024
Luban22070025
Luban22070026
Luban22070027
Luban22070028
Luban22070029
Luban22070030

Zapisz