Od 11 grudnia Pomorska Kolej Metropolitalna będzie docierać do Kościerzyny. Oznacza to, że po raz pierwszy Kościerzyna będzie miała kolejowe połączenia bezpośrednie z Gdańskiem Wrzeszczem

Pomorska Kolej Metropolitalna chwali się, że przez nieco ponad rok przewiozła już ponad 2 miliony pasażerów (Już 2 miliony pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Po uruchomieniu połączeń z Gdańska do Kartuz, przyszedł czas na Kościerzynę.

Przewozy będą tak zorganizowane, że 8 par pociągów, zamiast według dotychczasowej trasy do Gdyni, zostanie skierowana do Gdańska Wrzeszcza i stamtąd do Gdyni Głównej. Od Żukowa będą jechały kursem przyspieszonym zatrzymując się na stacjach Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Kiełpinek, Gdańsk Jasień oraz Gdańsk Strzyża. Jak zapowiadają urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego, przejazd do Gdańska będzie wynosił nawet 67 minut. 3 pary pociągów (czyli trzy kursy) będą obsługiwać trasę Kościerzyna – Gdynia – Kościerzyna tak jak dotychczas.

Pociągi "kościerskie" nie będą zatrzymywały się na przystankach Gdańsk - Niedźwiednik, Gdańsk Brętowo, Gdańsk Matarnia oraz Gdańsk Rębiechowo. Dodatkowym atutem będzie możliwość bezpośredniego dojazdu do Kościerzyny z Sopotu czy Oliwy, co dla ruchu turystycznego skierowanego na ziemię kościerską może okazać się bardzo istotne.

Zwiększy się też ilość kursów. Do tej pory do Gdyni jeździ w dni powszednie 8 pociągów. Od 11 grudnia przez Gdańsk i bezpośrednio do Gdyni funkcjonować będzie razem 10 połączeń,

(ak) Fot. Adam Kiedrowski