W 140 lat po urodzeniu Aleksandra Majkowskiego pomnik tego wybitnego obywatela Kościerzyny zniknie z ogródka jordanowskiego.

Autor epopei "Życie i przygody Remusa" urodził się w Kościerzynie 17 lipca 1876 roku. Ten zasłużony kaszubski i pomorski patriota, niepodległościowy działacz, dziennikarz, pisarz, redaktor, poeta, wydawca i lekarz, inspirator idei ruchu młodokaszubskiego, walczący z ciemnotą, nie miał łatwego życia w Kościerzynie. "Nie wszyscy Kaszubi doceniali swego wybitnego rodaka" oraz "Małe miasto wygryza w końcu swego wybitnego współziomka"- można przeczytać w Bedekerze Kaszubskim autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. Aleksander Majkowski, po opuszczeniu Kościerzyny przeprowadza się do Sopotu, po I wojnie światowej osiada w Kartuzach. Zmarł w Gdyni 10 lutego 1938 roku.

Aleksander Majkowski, dzięki inicjatywie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego został uhonorowany na ziemi kościerskiej pomnikiem w 1975 roku. Pomnik ten, dłuta Wawrzyńca Sampa, przez ostatnie lata nie miał szczęścia. Niby w centrum miasta, a jakoś ciągle jego podstawa była obtłukiwana przez wandali, obmazywany cokół, a sam wizerunek Majkowskiego miał liczne wykruszenia. Wokół pomnika często było zwyczajnie brudno. W ciągu ostatnich 3 lat pisaliśmy o tym na facebooku (Afront dla Majkowskiego), a ówczesny burmistrz Zdzisław Czucha obiecał, że pomnik zostanie odnowiony. Jednak już nowy burmistrz, Michał Majewski pomnik polecił odnowić : (Po naszych publikacjach: Odnawiają Majkowskiego).

Chyba jednak więcej nie da się zrobić, skoro na ostatniej sesji Rady Miasta radni postanowili (poza jednym głosem przeciwnym, wszyscy byli za), że pomnik należy przenieść do Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Ma być jednak dobry finał tego przedsięwzięcia, bo, jak nam powiedziała Beata Jankowska ze Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, trwają wysiłki na rzecz zorganizowania zbiórki na nowy pomnik.

Tekst i zdjęcia Adam Kiedrowski