Czy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mają szansę wpłynąć na losy więzionych i prześladowanych na drugim końcu świata? Okazuje się, że tak, wystarczy, że zbierze się grono zapaleńców wierzących w skuteczność swojego działania.

Jeśli jeszcze wysiłek zostanie wprzęgnięty w instytucjonalne, globalne przedsięwzięcie to świadomość uczestnictwa w czymś wielkim i szczytnym daje dodatkową motywację. Tak też było w przypadku akcji prowadzonej przez Amnesty International, globalny ruch broniący praw człowieka, który zorganizował kampanię "Maraton Pisania Listów". Akcja polegała na pisaniu, a następnie wysyłaniu listów w obronie konkretnych osób do rządów państw, które prześladują lub skazują na więzienie swoich obywateli. Dzięki temu, rządzący otrzymując tysiące listów (w Polsce tylko w 2016 roku napisano ich ponad 355 tysięcy) są w stanie wypuścić więzionych na wolność, skrócić im karę więzienia lub chociażby poprawić warunki w celi.

 

 

Organizacja wytypowała 11 osób, w obronie których na całym świecie pisano listy. Uczniowie kościerskiej szkoły spośród wytypowanych wybrali Fomusoha Ivo Feha (nastolatka z Kamerunu, którego skazano na więzienie za wysłanie smsa do kolegi), Bajrama Mammadowa i Gijasa Ibrahimowa, (studentów z Azerbejdżanu uwięzionych i torturowanych za namalowanie hasła politycznego) oraz Edwarda Snowdena (ściganego przez rząd USA za ujawnienie gigantycznej inwigilacji obywateli przez służby specjalne).

- Dostałam informację od naszej dyrekcji, że odbywa się taka akcja i postanowiłyśmy to zorganizować - mówi inicjatorka przedsięwzięcia Anna Flisikowska, nauczycielka języka polskiego. - Nasze dzieci nie mają takiego spojrzenia, że żyją w wolnym kraju, że to co im wolno w Polsce, w innych krajach już może być ścigane. I niektóre z tych postaci bardzo działają na wyobraźnię dzieci i młodzieży - wyjaśnia nauczycielka. - Każde dziecko ma dziś telefon, wysyła kilkanaście esemesów dziennie i trudno mu zrozumieć, że ktoś może za to pójść do więzienia. Dzieci każą sobie tłumaczyć, że "jak to? Przecież to był żart" - opowiada Anna Flisikowska. - Tyle, że nauczyciel zabrał temu chłopcu telefon i przekazał go policji. To wystarczyło. I to uświadamia im, w jakim żyją kraju, jakie mają prawa, co im wolno. To jest dobra okazja, żeby wzbudzić postawę obywatelską, że nie tylko są uczniami, ale także obywatelami - dodaje inicjatorka akcji.

Współinicjatorka "Maratonu Pisania Listów" Joanna Bogdan

- Włączyliśmy w tę akcję dzieci od drugiej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy gimnazjum i spośród wytypowanych postaci wybraliśmy trzy - mówi Joanna Bogdan, pedagog szkolny w ZSP nr 2. - Dlatego tak wybraliśmy, ponieważ wzięliśmy pod szczególną uwagę małe dzieci, by nie epatować ich jakimiś drastycznymi szczegółami oraz takie, z którymi dzieci i młodzież mogłaby się identyfikować - wyjaśnia współinicjatorka.

"Maraton Pisania Listów" prowadzono zarówno na lekcjach języka polskiego jak i na godzinach wychowawczych. Zaangażowali się także nauczyciele języków obcych, bo listy były też pisane w po angielsku i niemiecku.

Niektóre dzieci pisały po trzy listy, a jedna dziewczynka sama sobie wytypowała jeszcze pięć innych osób - mówi Joanna Bogdan. - A dzięki uprzejmości rady rodziców, która sfinansowała zakup znaczków na listy wszystko zapakowaliśmy i wysłaliśmy do ambasad na terenie Polski.

Uczniowie napisali aż 528 listów, najwięcej w sprawie chłopca, którzy został skazany za napisanie esemesa. Warto dodać, że Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie to jedyna szkoła w całym powiecie kościerskim, która wzięła udział w tej szlachetnej akcji.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

 

Fomusoh Ivo Feh: Skazany na 10 lat więzienia za SMSa. Kamerun

Fomusoh Ivo Feh miał przed sobą świetlaną przyszłość. Właśnie miał rozpocząć studia na uniwersytecie. Jedna wiadomość SMS wszystko zmieniła. Pewnego dnia Ivo otrzymał wiadomość od kolegi: „Boko Haram rekrutuje młode osoby od 14 lat wzwyż. Warunki zatrudnienia: 4 przedmioty w GCE [odpowiednik matury, przyp. tłum.] plus religia”. Wiadomość od kolegi była komentarzem na temat tego, jak trudno znaleźć pracę bez wysokich kwalifikacji. Chłopak żartował, że nawet Boko Haram (grupa zbrojna) nikogo nie zatrudni bez zdania w szkole średniej przynajmniej 5 przedmiotów. Ivo przesłał tę wiadomość swojemu przyjacielowi, który przesłał ją dalej do młodszego kolegi. Nauczyciel zobaczył wiadomość, skonfiskował telefon i pokazał policji. Wszyscy trzej zostali aresztowani pomiędzy wrześniem a grudniem 2014 roku. Teraz są w więzieniu, grozi im proces w sądzie wojskowym i wyrok do 20 lat pozbawienia wolności. 2 listopada sąd wojskowy skazał Ivo i jego dwóch znajomych na 10 lat więzienia za „przestępstwa” powiązane z terroryzmem. Nie powinni płacić swoją przyszłością za przesłanie sobie żartu.

Bajram i Gijas: Torturowani i uwięzieni za graffiti. Azerbejdżan

Protestowali w jedyny sposób, jaki znali. Mając dość coraz bardziej autorytarnego państwa studenci Bajram Mammadow i Gijas Ibrahimow napisali sprayem wiadomość na pomniku byłego prezydenta Azerbejdżanu, którego syn rządzi teraz krajem. Napisali „Szczęśliwego dnia niewolnika”, grając znanym sloganem „Szczęśliwego dnia kwiatów”, który obchodzony jest 10 maja, w dzień urodzin poprzedniego prezydenta. Młodzi mężczyźni 9 maja opublikowali zdjęcie z akcji na Facebooku. W ciągu kilku godzin aresztowano ich i oskarżono o posiadanie narkotyków. Bajram i Gijas twierdzą, że policjanci podrzucili im heroinę. Fakt, że zostali aresztowani krótko po pomalowaniu pomnika i przesłuchiwano ich tylko w związku z graffiti pokazuje, że zarzuty zostały sfabrykowane. Obaj zostali dotkliwie pobici i zmuszeni do złożenia fałszywych zeznań. „Ściągnęli mi spodnie i grozili, że zgwałcą mnie pałką” - Bajram napisał z więzienia. „Musiałem się ‘przyznać’ i podpisać oświadczenie, które spisali”. Bajram i Gijas są w areszcie i czekają na proces. Grozi im do 12 lat więzienia – wszystko w związku z opublikowaniem posta na Facebooku i krytyką rządu.

Edward Snowden: jego odwaga zmieniła świat. USA

W czerwcu 2013 roku Edward Snowden ujawnił dziennikarzom dokumenty amerykańskich służb wywiadowczych, ukazując tym samym szokującą skalę masowej inwigilacji. Pokazał, jak rządy potajemnie gromadziły ogromne ilości naszych danych telekomunikacyjnych, w tym prywatną korespondencję elektroniczną, dane geolokalizacyjne pochodzące z telefonów komórkowych, historię przeglądanych treści w internecie i wiele innych danych. Wszystko to robiono bez naszej zgody. Jego odwaga zmieniła świat. Działania Edwarda Snowdena wywołały na świecie szeroką dyskusję na temat szpiegowania obywateli, co w efekcie doprowadziło do zmiany przepisów oraz pomogło chronić naszą prywatność. Po raz pierwszy od 40 lat USA wprowadziły przepisy prawne ograniczające szpiegowanie obywateli przez rząd, a firmy technologiczne na całym świecie, z Apple i WhatsApp na czele, chronią teraz o wiele bardziej nasze dane osobowe. Wszystko to dzięki Edwardowi Snowdenowi. Były amerykański minister sprawiedliwości przyznał, że ujawniając te informacje Snowden „przysłużył się społeczeństwu”, zaś Prezydent Barack Obama powiedział, że dyskusja o inwigilacji obywateli „uczyni nas silniejszymi”. Edward Snowden jest bohaterem walczącym o prawa człowieka, mimo to został oskarżony o sprzedanie wrogom USA tajnych informacji państwowych, za co grozi mu wiele lat więzienia. Nie mając żadnej gwarancji, że w ojczystym kraju doczeka się sprawiedliwego procesu, Snowden, niepewny swojej przyszłości, przebywa obecnie na terytorium Rosji.

Źródło: Amnesty International, www.amnesty.org.pl

 

Uczniowie ZSP nr 2 włączyli się w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który był zwieńczeniem maratonu.

 

 

Zapisz

Zapisz