Od soboty, 23 czerwca ruszają wakacyjne połączenia kolejowe Bydgoszcz - Kościerzyna - Bydgoszcz. Po prawie 7 latach od zawieszenia kursów na tej trasie właśnie rusza pilotażowe połączenie, które obsługiwać będzie kolejowy przewoźnik Arriva Polska.

 

Walka o przywrócenie połączenia rozpoczęła się dzięki inicjatywie wójta gminy Karsin Romana Brunke a także wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego. Wkrótce przyłączyły się do nich kolejne samorządy: Powiat Kościerski, Powiat Chojnicki, gmina Czersk, gmina Stara Kiszewa i miasto Kościerzyna. Do porozumienia włączyły się samorządy regionalne: Województwo Pomorskie oraz Województwo Kujawsko - Pomorskie.

 

7 lat temu z uwagi na nierentowność połączenia na tej trasie samorząd regionalny postanowił zawiesić kursy. Teraz, gdy 7 samorządów lokalnych zadeklarowało pokrycie 60 % kosztów pilotażowego programu, województwo pomorskie dorzuci pozostałe 40 %. Porozumienie w tej sprawie uroczyście podpisano na peronie dworca w Kościerzynie, 21 czerwca. Do Kościerzyny z Bydgoszczy przyjechał pociągiem sam prezes Grupy Arriva Polska, Piotr Halupczok. Na peronie pociąg i gości witał tańcem i śpiewem zespół "Kaszubskie Nuty".

 

- Inicjatywa siedmiu samorządów lokalnych jest ze wszechmiar godna polecenia i wsparcia ze strony województwa. Skoro samorządy zadeklarowały pokrycie 60 % kosztów to samorząd regionalny może dorzucić pozostałe 40 %. Oznacza to, że mieszkańcy Trójmiasta będą mogli przyjeżdżać bezpośrednio do Borów Tucholskich, do takich miejscowości jak Bąk, Olpuch czy Czersk - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Umowa, którą podpisujemy dotyczy finansowania tych pociągów, jako samorząd wojewódzki dopłacamy do każdego tzw. "pociągokilometru", więc ruch nie jest rentowny, ale suma dopłat i wpływy z biletów mogą zrekompensować koszty. Mam nadzieję, że to się nam uda i akcja "wypoczywajmy w Borach Tucholskich" może przynieść realny skutek - dodaje marszałek.

 

- Po prawie 7 latach mieszkańcy oczekiwali, aby chociaż w formie pilotażu te pociągi kursowały, z korzyścią także dla turystów, którzy będą mogli dojechać do Kościerzyny, a stamtąd dalej, do Gdyni, Gdańska i Sopotu, a także do Bydgoszczy, bo do tej pory takiego połączenia nie było. To dzięki jednogłośnemu poparciu finansowym zainteresowanych, aby wspomóc uruchomienie pilotażowego połączenia kolejowego - powiedział wójt gminy Karsin, Roman Brunke.

 

- To duży zaszczyt i przyjemność  inaugurować powrót bezpośrednich połączeń.  To pociąg, który połączy dwa piękne województwa, a ich mieszkańcom umożliwi komfortowy, szybki dojazd w atrakcyjnie turystyczne miejsca. Warto  pamiętać, jak ważnym elementem funkcjonowania każdego regionu jest transport zarówno ten kolejowy jak i autobusowy. To budujące, że  wszyscy w tym gronie mamy tego świadomość i dokładamy starań by transport publiczny rozwijać i promować – mówił Piotr Halupczok, prezes Grupy Arriva Polska.

 
Pociągi na tej trasie kursować będą w soboty, niedziele i święta do 30 września 2018 roku. Uruchomione zostaną 4 kursy: dwa z Bydgoszczy w godzinach 7.04 i 14.45 oraz z dwa z Kościerzyny w godzinach 9.31 i 17.31.  Na Kaszuby z Bydgoszczy dojedziemy w niecałe dwie godziny, trasę między Czerskiem, a Kościerzyną pokonamy w 40 minut.

W pociągach będą obowiązywać wszystkie ulgi ustawowe, oferty promocyjne, między innymi bilet turystyczny oraz Karta Dużej Rodziny. Pasażerom przewoźnik oferuje możliwość skorzystania z rowerowej promocji – rower będzie można przewieźć na symboliczną złotówkę.

(ak, Michał Piotrowski). Zdjęcia i materiał filmowy: Adam Kiedrowski

0001
0003
0004
0006
0008
0010
0012
0013
0015
0016
0017
0019
0021
0022
0023
0025
0026
0027
0028
0032
0034
0036
0037
0039
0040
0041