Kilkadziesiąt osób obserwowało w piątkowy wieczór wyjątkowe zaćmienie Księżyca. Impreza rozpoczęła się przy Strzelnicy, gdzie pasjonat i nauczyciel astronomii Marek Świtała objaśniał uczestnikom spotkania na czym polega niezwykłość tego zjawiska.

 

Impreza zorganizowana przez Kościerski Dom Kultury przyciągnęła do Strzelnicy tłumy zainteresowanych osób. Marek Świtała objaśniał jak powstał Księżyc i jak jest zbudowany, w jaki sposób wpływa na Ziemię i dlaczego wieczór 27 lipca 2018 roku był tak wyjątkowy.

 

- 27 lipca, piękna pogoda Mars, Saturn, Jowisz i oczywiście krwawy Księżyc na niebie - to wszystko się ułożyło jak w przedstawieniu operowym - powiedział nam Marek Świtała. - Pogoda sprzyjała na tyle,że widzowie, którzy przybyli tu na Strzelnicę mogli te wszystkie ciała niebieskie zobaczyć przy pomocy sprzętu optycznego i uzyskać sporo informacji oraz usłyszeć wielu historii związanych z tymi obiektami, które znajdują się na dzisiejszym niebie - dodaje astronom.

 

Widok równie niezwykły, jak czerwony Księżyc, stworzyli uczestnicy spotkania, którzy z krzesełkami, leżakami, kocami rozłożyli się na polu obok Strzelnicy i stamtąd obserwowali niebo i blisko dwugodzinne zjawisko astronomiczne. Korzystali z lunet nastawionych na czerwony obiekt przez Marka Świtałę, część wyposażona w lornetki i aparaty fotograficzne czekała na dogodny moment, by uwiecznić zjawisko. Tylko niektórym się udało zrobić wyraźne zdjęcie.

 

- Ziemia, która znalazła się pomiędzy Słońcem a Księżycem rzucała na niego cień - objaśnia Marek Świtała. - A do tego załamanie światła przez atmosferę ziemską powoduje, że mamy taki obraz. A w tym roku mamy dodatkowo największe zbliżenie Marsa do ziemi. Następne takie zjawisko powtórzy się dopiero za 104 lata, a więc w 2122 roku - mówi Marek Świtała.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski, Honorata Devlin

0001
0002
0003
0004
0005
0006
0007
0008
0009