W najbliższą sobotę 25 sierpnia warto przyjechać do Będomina (gmina Nowa Karczma). Odbędzie się tam rekonstrukcja realiów roku 1807, kiedy wojska napoleońskie dotarły na Pomorze.


Impreza pod nazwą "Batalia Napoleońska  – Marsz, marsz Dąbrowski",  jest pomyślana jako biwak historyczny z udziałem miłośników epoki napoleońskiej, którzy z ogromnym pietyzmem rekonstruują historyczne realia. W tym roku tematem przewodnim jest rok 1807, kiedy to wojska polsko-francuskie pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego walczyły na Pomorzu z siłami pruskimi wspieranymi przez Rosjan. Ukazane zostaną realia życia w pomorskim dworze, który znajdzie się  niespodziewanie w samym centrum zdarzeń. Spotkają się w nim oddziały wrogich armii, które stoczą wpierw potyczkę, a później regularną bitwę. Przez cały dzień losy mieszkańców dworu będą ukazywać scenki teatralne.

Program Batalii wzbogacają również pokazy historyczne: musztry, mody i tańców dawnych, medycyny wojskowej, a także kuchni żołnierskiej. W trakcie wykładów popularno-naukowych będzie można posłuchać o historii wojska polskiego w okresie Księstwa Warszawskiego, jak również poznać rolę kobiet w życiu Józefa Wybickiego.

Ważnym elementem Batalii jest jarmark regionalny, na który organizatorzy zapraszają lokalnych rzemieślników, koła gospodyń wiejskich i rekonstruktorów.

Wydarzenie jest realizowane ze środków Muzeum Narodowego w Gdańsku, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego oraz Gminy Nowa Karczma, przy współfinansowaniu przez Powiat Kościerski oraz lokalne firmy.

Małgorzata Gańska, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Fot. Katarzyna Loewe Kiedrowska