Tłumy zgromadziły się wokół pomnika Aleksandra Majkowskiego na uroczystym odsłonięciu monumentu na ul. Długiej w Kościerzynie. Rzeźbę autorstwa Tomasza Radziewicza podziwiali samorządowcy, działacze kaszubscy, przechodnie. Wszyscy, którym sprawa kaszubska jest bliska sercu. Odlana z brązu postać przedstawia doktora Aleksandra Majkowskiego w zamyśleniu kroczącego od ul. Tkaczyka do ul. Długiej.

Przemawiał prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt, honorowy obywatel Kościerzyny prof. Tadeusz Linkner, burmistrz Michał Majewski, autor rzeźby artysta Tomasz Radziewicz. Dyrektor Kościerskiego Domu Kultury Jan Dittrich odczytał list od honorowego obywatela Kościerzyny, prymasa seniora Henryka Muszyńskiego.  Pomnik poświęcił proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Antoni Bączkowski. A odsłaniali przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyny Teresa Preis, burmistrz Michał Majewski, prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Oddział w Kościerzynie Sławomir Szkobel, Edmund Wittbrodt oraz Czesław Wolski historyk i krewny Aleksandra Majkowskiego.

 

Aleksander Majkowski, autor epopei "Życie i przygody Remusa" urodził się w Kościerzynie 17 lipca 1876 roku. Zasłużony kaszubski i pomorski patriota, niepodległościowy działacz, dziennikarz, pisarz, redaktor, poeta, wydawca i lekarz, inspirator idei ruchu młodokaszubskiego, walczący z ciemnotą. "Nie wszyscy Kaszubi doceniali swego wybitnego rodaka" oraz "Małe miasto wygryza w końcu swego wybitnego współziomka"- można przeczytać w Bedekerze Kaszubskim autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. Aleksander Majkowski, po opuszczeniu Kościerzyny przeprowadza się do Sopotu, po I wojnie światowej osiada w Kartuzach. Zmarł w Gdyni 10 lutego 1938 roku.

Tomasz Radziewicz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest autorem rzeźby Remusa na kościerskim Rynku oraz stolemów w Kościerzynie,  a także Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Strzyży, Jana Pawła II w Przemyślu, Kazimierza Deyny przed stadionem Legii w Warszawie i fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

 

Od redakcji:

Cieszymy się, że Aleksander Majkowski ma nareszcie nowy, godny pomnik. Poprzedni, autorstwa Wawrzyńca Sampa, niszczał w ogródku jordanowskim przy ul. Szopińskiego. Kilkukrotnie pisaliśmy na łamach "Nowego Pomorza", np. Aleksander Majkowski nie miał lekko w Kościerzynie. Jego pomnik też oraz na fejsbukowym profilu https://www.facebook.com/Koscierzyna24pl o potrzebie godnego uhonorowania pisarza. Za burmistrza Majewskiego pomnik oczyszczono, jednak na dłuższą metę niewiele to pomogło. W końcu niszczejący pomnik zdemontowano i przewieziono do Muzeum Ziemi Kościerskiej. Wcześniej podjęto decyzję stworzeniu nowej rzeźby. W przededniu 80 rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego rozstrzygnięto konkurs, który wygrał artysta Tomasz Radziewicz.

0002
0003
0004
0005
0006
0007
0008
0011