Remont, nowy sprzęt i specjalne zajęcia dla najmłodszych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną – to wszystko dzięki projektowi dofinansowanemu przez samorząd województwa pomorskiego i powiat kościerski. Projekt powstał dzięki inicjatywie dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kościerzynie oraz Fundacji Solutum, która wspiera ośrodek.

 

Dzięki finansowemu wsparciu przedszkole, do którego uczęszcza 16 dzieci w wieku 3-9 lat powiększy się o cztery miejsca dla podopiecznych z autyzmem. Zostaną wyremontowane i dostosowane nowe pomieszczenia w ośrodku. SOSW zakupi też nowy, niezbędny sprzęt do prowadzenia zajęć. Skorzystają nie tylko dzieci, ale także nauczyciele, bowiem dla nich projekt przewiduje szkolenia w zakresie różnych terapii skierowanych do podopiecznych.

 

- Szkolenia będą dotyczyć, między innymi, takich metod jak hortiterapia (ogrodolecznictwo), dogoterapia (terapia z udziałem psa) i wielu innych - powiedział dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kościerzynie, Jarosław Grzyb. - Planujemy także dla naszych przedszkolaków otwarcie gabinetu do robotyki. Mam nadzieję, że zarówno dzieci jak i ich rodzice będą zadowoleni z naszych usług - dodaje dyrektor.

 

Całe przedsięwzięcie kosztować będzie 1,03 mln zł. Aż 85 % tej kwoty (881 tys. zł) pokryje samorząd województwa pomorskiego. Powiat kościerski sfinansuje pozostałą część, tj. 156 tys zł.

 

Umowę o dofinansowanie projektu podpisali w środę, 14 listopada, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kościerzynie, starosta kościerski Alicja Żurawska i członek zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski