W 151 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego oddano hołd przed popiersiem Marszałka w Kościerzynie oraz monumentem w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie.

 

- Tak żyć, jak ja żyłem - te słowa, które wypowiedział Józef Piłsudski przypomniał Tomasz Kocent, prezes Okręgu Kaszubsko - Pomorskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, noszący stopień majora związku. Nawiązał w ten sposób do życia Marszałka i przypomniał rys historyczny związany z rolą Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

W Kościerzynie, wiązanki kwiatów przed popiersiem Piłsudskiego składały delegacje z zespołów szkół powiatowych nr 1 i 3 ("ekonomik" i "szkoła drzewna"), harcerzy, straży pożarnej, policji i Związku Piłsudczyków RP. Odśpiewano pieśń legionową "My Pierwsza Brygada". Część delegacji udała się też do Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie. Tam, przy obelisku pamięci marszałka złożono kwiaty oraz odśpiewano hymn narodowy.

 

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - tę najbardziej znaną sentencję wypowiedzianą przez Piłsudskiego przypomniał dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży, Marek Wołoszyk, który także podkreślał jak ważne są symbole narodowe.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski