58 uczniów z Ekonomika i Budowlanki – uczestników międzynarodowego stażu w Hiszpanii i Niemczech już w domach. Pobrano od nich próbki na obecność koronawirusa i skierowano na kwarantannę.
 
 
- Wszystkie grupy zjechały już na teren powiatu kościerskiego, od wszystkich uczestników programu Erasmus oraz opiekunów i kierowców odebrano próbki na obecność koronawirusa – powiedziała nam Alicja Żurawska, starosta kościerski. - Młodzież została dowieziona przez zagranicznego przewoźnika do granicy w Kołbaskowie, gdzie czekały na nich busy z kościerskiego starostwa. Kierowcami byli dyrektor i wicedyrektor Budowlanki oraz dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie – dodaje Alicja Żurawska
 
Dwie grupy przyjechały do Kościerzyny w sobotę, trzecia w poniedziałek rano. Busy prosto z trasy podjeżdżały do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, gdzie pojedynczo każdy z uczniów wchodził na pobranie próbek, a następnie przesiadał się do samochodu rodziców i opiekunów.
 
- Wszyscy udali się na 14-dniową obowiązkową kwarantannę domową – mówi starosta kościerski – ponieważ nikt nie wykazywał żadnych objawów chorobowych w postaci gorączki, kataru czy kaszlu, stąd zgodnie z procedurą nie kwalifikują się do hospitalizacji – dodaje. - To jedyna na dzisiaj, wypracowana przez rząd i wojewódzkie stacje sanepidu procedura, jednak mamy świadomość, że każdego następnego dnia mogą być wprowadzone jeszcze ostrzejsze przepisy – mówi Alicja Żurawska.
 
Nie wiadomo kiedy będą wyniki próbek, ponieważ w pierwszej kolejności badane są materiały od osób wykazujących objawy chorobowe oraz od kobiet w ciąży, a laboratorium obsługuje jeszcze dwa sąsiednie województwa.
 
- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w sprowadzenie młodzieży do domu i wszystkim rodzicom za zrozumienie i odpowiedzialność – powiedziała starosta.
 
(ak)
comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii