W dniu 19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie corocznie (w tym roku po raz 9.) realizuje pomysł upamiętnienia tego wydarzenia poprzez Akcję Żonkile - przypinanie do ubrań żonkilowych naklejek, w mediach społecznościowych zaś - wykorzystywanie specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe.

 

Autorem akcji był Marek Edelman, jedyny ocalały przywódca Powstania. Akcja Żonkile, początkowo ograniczona do Warszawy, rozszerza się od kilku lat na całą Polskę. W różnych miejscowościach jest ona okazją do upamiętnienia miejscowych społeczności żydowskich funkcjonujących do II wojny światowej.

 

W Kościerzynie od trzech lat akcję Żonkile organizują uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie. Warto pamiętać, że w okresie II wojny światowej tutejsza niewielka społeczność żydowska uległa zagładzie. Już w 1939 r. zamordowana została rodzina Mendelsohnów (miejsce ich śmierci z nagrobkiem znajduje się w okolicy Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie). Według skrupulatnych badań Izoldy Wysieckiej z Muzeum Ziemi Kościerskiej, druga rodzina, Michaelis, trafiła do getta warszawskiego. W getcie warszawskim i obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej ginęły także osoby pochodzenia żydowskiego, które choć pochodziły z Kościerzyny, wyemigrowały wcześniej do Niemiec.

 

W tym roku akcja Żonkile przebiega przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej. Na facebooku zostało utworzone wydarzenie #AkcjaŻonkile w Kościerzynie, które informuje o wszystkich działaniach. Ponieważ w tym roku upamiętnia się przede wszystkim kobiety żydowskie, które zginęły w wyniku Holocaustu, już wczoraj w Dziemianach złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym istnienie filii obozu koncentracyjnego Stutthof "Sophienwalde". Tam, w latach 1943-1945 przetrzymywano m.in. ok. 500 kobiet żydowskich.

 

Od dziś uczniowie i nauczyciele I LO w Kościerzynie mają możliwość przyłączenia się do akcji poprzez wykorzystywanie awatarów z symbolem żonkila. Każdy z nas może przyłączyć się dziś do akcji.

 

#AkcjaŻonkile  #ŁączyNasPamięć

 

(MG)

Grób zamordowanej rodziny Mendelsohnów.

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii