Największa na ziemi kościerskiej hala sportowa powstała w Starej Kiszewie. Właśnie uroczyście oddano ją do użytku.

Budowana od 2014 roku za 7,5 mln zł została uroczyście otwarta. - To duma dla naszej gminy i wszystkich jej mieszkańców. Można powiedzieć, że czekały na nią całe pokolenia - powiedział wójt gminy Stara Kiszewa, Marian Pick.

Hala sportowa w Starej Kiszewie jest największym tego typu obiektem w powiecie kościerskim, jest większa od słynnej Sokolni w Kościerzynie. Budynek o wymiarach 50 m x 45 m i wysokości 10 m zajmuje powierzchnię 2000 m2. Gdyby wypełnić budynek wodą (nie daj Boże) trzeba by zużyć 18 milionów litrów. Arena sportowa ma wymiary 26,8 x 45 metrów, na której znajdują się pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej i halowej, koszykówki, siatkówki i tenisa ziemnego. Powierzchnię hali można podzielić na 3 mniejsze boiska do zajęcia wf. Dla publiczności przewidziano 288 miejsc. Na parterze znajdują się cztery szatnie z natryskami i wc, dwie łazienki z prysznicami dla osób niepełnosprawnych, pokój trenerski, 6 magazynów na sprzęt sportowy. Na piętrze zbudowano dwie sale wielofunkcyjne z przeznaczeniem na fitness i siłownię oraz 3 toalety dla kibiców (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych).

Koszt budowy wyniósł 7,5 mln zł, z czego 2 mln zł stanowi dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Generalnym wykonawcą prac był Zakład Robót Ogólnobudowlanych Stanisława Repińskiego z Kościerzyny.

0001
0002
0003
0004
0005
0007
0008
0010
0011
Previous Next Play Pause
0001 0002 0003 0004 0005 0007 0008 0010 0011

Uroczyste otwarcie hali nastąpiło 14 października, w Święto Edukacji Narodowej. Wstęgę przecinali senator Waldemar Bonkowski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, starosta Powiatu Kościerskiego Alicja Żurawska, burmistrz Gminy Lahntal Manfred Apell, wójt Gminy Stara Kiszewa Marian Pick, przewodnicząca Rady Gminy Stara Kiszewa Maria Moritz, srebrny medalista olimpijski z Montrealu Tadeusz Mytnik (kolarz), przedstawiciel samorządu uczniowskiego, wykonawca inwestycji Stanisław Repiński oraz główny projektant Ewa Brach. Obiekt poświęcił proboszcz parafii Św. Marcina w Starej Kiszewie, ks. Andrzej Taliński.

Była to też okazja do uhonorowania dyrektorów i nauczycieli z gminy Stara Kiszewa. Nagrody wójta za osiągnięcia w kierowaniu podległą placówka otrzymali: Ewa Bembnista - dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie, Grażyna Wittbrodt - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Polaszkach, Grażyna Sellin - dyrektor Przedszkola Samorządowego w Starej Kiszewie, Grzegorz Jarząbek - dyrektor Zespołu Szkół w Starych Polaszkach i Zbigniew Stolpa - dyrektor Szkoły Podstawowej w Górze. Nagrody za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze otrzymali Elwira Grabowska Galant – nauczycielka z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie oraz Alicja Gackowska - nauczycielka Zespołu Szkół w Starych Polaszkach.

 

Były przemówienia i podziękowania. Pokazy i występy. Uczniowie IV klasy ZKiW w Starej Kiszewie pod kierunkiem wychowawcy Michała Bielińskiego, przy akompaniamencie Małgorzaty Flisikowskiej i Wiktorii Cieplińskiej - absolwentki ZKiW w Starej Kiszewie zainscenizowali budowę hali. W trakcie inscenizacji obecni na hali goście mogli oglądać w tle pokaz zdjęć ilustrujących wszystkie etapy budowy obiektu. Pokaz akrobatyki przedstawiły uczennice UKS Starogard Gdański pod kierunkiem Agnieszki Szwedy, żonglerkę piłką nożną zaprezentował Dawid Krzyżowski z Nysy, pokaz sztuki walki aikido przedstawili uczestnicy Centrum Aktywnego Wypoczynku ze Starogardu Gdańskiego pod kierunkiem Jacka Barszcza. Swój talent muzyczny zaprezentował solista z Pelplina, Konrad Mania.

W tak ważną dla gminy uroczystość włączyły się też dzieci z zespołu "Iskierki" pod kierunkiem Karola Wiśniewskiego, a także grające na pianinie siostry Maja i Kaja Kłopeckie ze Starej Kiszewy. Warto nadmienić, że hymn wykonano przy akompaniamencie Małgorzaty Flisikowskiej zaś głos wiodący należał do Natalii Muchowskiej – absolwentki ZKiW w Starej Kiszewie, obecnie uczennicy Technikum Leśnego w Tucholi. Również grę na pianinie wykonała Abiagelle Nguyen Phuoc Loc - uczennica ZKiW w Starej Kiszewie. Nad całością imprezy czuwała Karolina Baska z Centrum Informacji Turystycznej w Wilczych Błotach.

Wójt gminy nie ukrywał dumy z otwartej hali sportowej. - Boisko i cała hala jest, moim zdaniem, najbardziej funkcjonalna z dotychczasowych wybudowanych na terenie powiatu kościerskiego, ponieważ podpytywaliśmy naszych przyjaciół jakie mankamenty u nich wyszły, co było problemem, więc staraliśmy się, a by w naszym projekcie tych problemów uniknąć - mówi wójt Marian Pick. - Jestem szczęśliwy, że dane mi było rozpocząć tę budowę i porządnie ją zakończyć. Cieszę się, że w momencie, gdy mówiliśmy o założeniach projektu, przyjęliśmy opcję, żeby powstała hala z prawdziwego zdarzenia, ze wszystkimi możliwościami. Chylę dziś czoła przed zespołem projektantów pod kierunkiem Ewy Brach oraz przed moimi współpracownikami, którzy stawali na głowie, by wszystko udało się zrealizować - dodaje wójt Starej Kiszewy.

 

Tekst, zdjęcia i film Adam Kiedrowski

 

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii