Do kościerskiej komendy w poniedziałek (6 lutego) wpłynęło zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy przez mężczyznę podającego się za oficera policji. Oszust zadzwonił do kilku starszych osób.

Do zdarzenia doszło w południe. Mieszkańcy gminy Kościerzyna odebrali telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji i twierdzącego, że śledczy prowadzą akcję, której celem jest zatrzymanie pracowników miejscowego banku kradnących pieniądze z kont klientów. Osoby, do których dzwoniono, miały być kolejnymi ofiarami takiej kradzieży. Cztery osoby, które odebrały telefon z taką informacją, zorientowały się, że mogą to być oszuści, przerwali połączenie i powiadomili dyżurnego komendy powiatowej policji w Kościerzynie. Policjanci od razu przyjechali do poszkodowanych i przesłuchali świadków. Kryminalni ustalają okoliczności zdarzenia i ustalają sprawcę tego czynu.

- Nie dajmy się oszukać - mówi asp. Piotr Kwidziński z kościerskiej komendy. - Ponadto też warto zapoznać się ze sposobem działania oszustów, a charakterystykę ich działania przygotował wydział prewencji komendy wojewódzkiej policji w Gdańsku - dodaje policjant

Jak działają oszuści:

1. Dzwoni telefon.
2. Osoba, z którą rozmawiasz mówi, że jest twoim wnuczkiem lub innym bliskim krewnym i pilnie potrzebuje pieniędzy.
3. Oświadcza, że sama nie może przyjść po odbiór pieniędzy i przyśle swojego dobrego znajomego.
4. Następnie ponownie dzwoni telefon.
5. Osoba, z którą rozmawiasz podaje się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ i mówi, że właśnie dzwonił do ciebie oszust. Osoba ta prosi o pomoc w zatrzymaniu przestępcy. Informuje, że w tym celu masz przekazać osobie, która przyjdzie umówione pieniądze.

Pamiętaj:

1. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzesz taki telefon, masz pewność, że dzwonił oszust.
2. Po takiej rozmowie rozłącz się i natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.
3. Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy

(r)

comments

KOŚCIERZYNA 112

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii