Nad ranem, przed godziną 4 w kamienicy przy ul. 8 Marca 21 wybuchł pożar. Na szczęście nikt nie zginął ani nie uległ poparzeniom. Tymczasem organizowana jest cały czas pomoc dla pogorzelców.

- Zgłoszenie o pożarze poddasza kamienicy otrzymaliśmy kilka minut przed godziną 4, po naszym przyjeździe na miejsce akcji okazało się, że poddasze całe jest w ogniu - powiedział nam bryg. Tomasz Klinkosz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. - Skupiliśmy się najpierw na przeszukaniu pomieszczeń czy nie znajdują się tam osoby, potem już trwała akcja gaśnicza. Rozstawiliśmy też ogrzewany namiot dla ewakuowanych osób i wszystkich uczestniczących w akcji, było 15 stopni mrozu, ciepłe napoje przygotowywali strażacy z OSP Kościerzyna - dodaje komendant.

 

Równocześnie z rozstawieniem namiotu pojawił się też autobus, w którym także można było się ogrzać. - Dzięki pomocy PKS mogliśmy szybko zadziałać, żeby gdziekolwiek poumieszczać ewakuowane osoby - powiedziała Ewa Aleksandrowicz, zastępca burmistrza miasta, która pojawiła się na miejscu pożaru już o 5 rano. Wkrótce do akcji przystąpili też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby zająć się poszkodowanymi.

- Wszyscy mieszkańcy są w tym momencie zabezpieczeni, jeden pan będzie korzystał z mieszkania chronionego, ponieważ wrócić do lokalu już nie będzie mógł, rozmawiamy też o pomocy dla kolejnych dwóch rodzin, na pewno udzielimy pomocy finansowej na zakup rzeczy, w miejsce tych, które już nie nadają się do użytku. Ustalamy co jest w tym momencie najbardziej potrzebne - powiedziała nam Sylwia Trzebiatowska - Glok, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie.

W pożarze ucierpiały dwie rodziny (dwu i trzyosobowa) oraz mężczyzna mieszkający samotnie na poddaszu, które uległo spaleniu. Dwa mieszkania, jedno na pierwszym piętrze, drugie na parterze, uległy zalaniu.

W akcji gaśniczej wzięło udział 8 zastępów straży pożarnej: strażacy z zawodowej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej z Kościerzyny oraz ochotnicy z OSP Kościerzyna, OSP Skorzewo, OSP Wielki Klincz, i OSP Łubiana.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

0001
0005
0006
0007
0002
0004
comments

KOŚCIERZYNA 112

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii