Krótkotrwała wichura, a straty mogę być wielkie. Przez powiat kościerski, tak jak i inne regiony w Polsce przeszło gwałtowne ochłodzenie wraz z porywistym wiatrem.

 

Trzy pożary i 30 zdarzeń związanych z wichurą - do tylu akcji wyjeżdżali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Zaangażowanych w różnych miejscach, prawie równocześnie, było około 350 strażaków. Palił się las w Zabrodach (gmina Karsin), Gołuniu (gmina Kościerzyna) i Lipuszu. Prawdopodobną przyczyną wybuchu dwóch z nich (Lipusz i Gołuń) było zwarcie instalacji elektrycznej wskutek obalenia się linii energetycznej pod naporem gwałtownego wiatru. Połamane drzewa, spadające konary, także na linie energetyczne (np. w Skorzewie)  - to wszystko spowodowało, że strażacy interweniowali w 30 miejscach.

 

Pisaliśmy o tym wczoraj w artykule Trzy pożary i drzewo zwalone na dom w Kościerzynie. A wiało tylko kilka minut.

Pożar w okolicach Gołunia wskutek obalenia linii energetycznej pod naporem wichury. Fot. KP PSP Kościerzyna

 

Energa Operator, dystrybutor energii elektrycznej w północnej Polsce usuwa skutki wichury, która dała znać o sobie także w nocy z czwartku na piątek. - Szczęśliwie uniknęliśmy ogromnej skali zniszczeń, jaką pamiętamy z sierpnia zeszłego roku, pogoda jednak raz jeszcze przypomniała nam, że nie może być lekceważona. Blisko 30 tys. odbiorców czeka na przywrócenie dostaw prądu. Nasi monterzy są już jednak w terenie i niestrudzenie pracują nad usuwaniem skutków żywiołu. Dowiedli już swej sprawności i doświadczenia po zeszłorocznych orkanach i nie mam wątpliwości, że nie zawiodą naszych klientów i dziś – podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

(ak)

P.S. Około godziny 11 (22 czerwca) Energa Operator poinformowała na swojej stronie iz wszystkie awarie zostały usunięte.

 

comments

KOŚCIERZYNA 112

Był pod wpływem narkotyków. Złapała go drogówka

06 lutego 2020
Policjanci z kościerskiej drogówki zatrzymali kierowcę volkswagena golfa, który prowadził…

Miały być kradzione rowery, a była aparatura do produkcji narkotyków

07 stycznia 2020
W piątek policjanci zostali poinformowani, że do samochodu dostawczego trwa załadunek…

Poszukiwany odnalazł się

03 stycznia 2020
Wszystko zakończyło się szczęśliwie. Zaginiony odnalazł się. Cały i zdrowy znajduje się…

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii