Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej pomysłowe sposoby okradania swoich ofiar. Kilka dni temu okradli mieszkankę powiatu kościerskiego.

 

Mieszkanka powiatu kościerskiego otrzymała smsa od podszywającego się pod dostawcę usług, z którym poszkodowana ma umowę. Sms informował o brakującej kwocie, w wysokości niespełna 2 zł za poprzednią fakturę. Aby przelać brakującą kwotę wystarczyło kliknąć w podany link. Link do złudzenia przypominał faktyczny adres usługodawcy, tak jak i i widok strony do logowania banku. Kobieta, niczego nie podejrzewając, zalogowała się do fałszywego konta podając dane. Przestępcy mieli więc wszystko: nr telefonu, login i hasło do banku. Mieszkanka powiatu kościerskiego miała na koncie 9.000 zł, które przestępcy wykradli.

 

W miniony piątek, gdy po stanie konta kobieta zorientowała się, że padła ofiarą cyberprzestępców, powiadomiła policję.

 

- Pamiętajmy, że jeśli otrzymujemy jakiekolwiek wezwanie do zapłaty w ten sposób, to sprawdźmy najpierw u naszego usługodawcy, czy rzeczywiście tak jest - ostrzega rzecznik kościerskiej policji, asp. Piotr Kwidziński. - Poza tym, jeśli już padliśmy ofiarą oszustwa to nie czekajmy, ale natychmiast powiadamiajmy policję, żeby można było zablokować przepływ aktywów - dodaje.

(a)

comments

KOŚCIERZYNA 112

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii