Internetowi oszuści najczęściej szukają ofiar wśród kobiet. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza lub lekarza przebywającego na misji w Iraku i pod taką legendą „zaczepiają" użytkowniczki na portalach społecznościowych.

 

Następnie, aby uwiarygodnić swoje działania, prowadzą dość długą korespondencję elektroniczną. Zwierzają się i zaprzyjaźniają z ofiarą. Korespondencja ta z czasem zaczyna mieć charakter bardzo osobisty i przeradza się w poważne deklaracje na przyszłość. Przestępcy wymyślają różne historie, ale ich schemat działania jest podobny: zawarcie znajomości przez Internet, zaprzyjaźnienie się, a na końcu wyłudzenie wysokich sum pieniędzy.

Niestety, przekonała się o tym 62-letnia mieszkanka powiatu kościerskiego, która w ostatnim czasie zgłosiła się do kościerskich policjantów. Korespondencja z rzekomym lekarzem trwała kilka miesięcy. W tym czasie oszust pisał, że jest na misji w Iraku, deklarował miłość oraz nakłaniał kobietę do zawarcia z nim związku małżeńskiego. Pisał też, że potrzebuje pieniędzy, które są konieczne do opuszczenia przez niego Iraku. Kobieta uwierzyła mężczyźnie i przelewała potrzebne mu pieniądze na wskazane konta bankowe. Z czasem pojawiła się kolejna historia. „Lekarz" twierdził, że wysłane do niego pieniądze nie wpłynęły i z tego powodu on teraz ma kłopoty. Ale żeby temu zapobiec, potrzebne są następne wpłaty. Wierząc mężczyźnie, kobieta przelewała kolejne sumy pieniędzy. Dopiero po kilku miesiącach zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i o wszystkim zawiadomiła policjantów.

 

Policjanci apelują: Zmanipulowane kobiety wykonują bezmyślnie polecenia internetowych amantów, którzy podając konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata, wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Zdarza się, że kobiety, aby pomóc „żołnierzowi", zaciągają kredyty bankowe. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów!

 

(pk)

comments

KOŚCIERZYNA 112

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii