Drukuj
Nadrzędna kategoria: Kościerzyna

Policjanci ostrzegają przed internetowymi przestępcami . Oszust podający się za maklera giełdowego wyłudził od 40-letniego mieszkańca Kościerzyny ponad 330 tys. złotych.

 

Do ujawnienia przestępstwa doszło w czwartek, 8 września. Kościerscy policjanci otrzymali zgłoszenie od pokrzywdzonego, że został oszukany, jak się potem okazało, metodą "na maklera giełdowego''.

 

Oszust nawiązał kontakt z ofiarą przez telefon. Poinformował, że jest maklerem giełdowym, a następnie namówił 40-letniego rozmówcę do współpracy polegającej na pokierowaniu inwestowaniem pieniędzy na giełdzie w przestrzeni internetowej. Wkrótce mieszkaniec Kościerzyny otrzymał wiadomość, że w wyniku operacji maklera zarobi znaczną ilość pieniędzy. Oszust z każdym dniem zyskiwał coraz większe zaufanie mężczyzny. W pewnym momencie poinformował go, że "zrobił interes życia", zarabiając na wymianie walut. By dokończyć formalności poprosił o podanie pełnych danych oraz dostęp do konta bankowego. W trakcie kontaktu z oszustem mężczyzna podał wszystkie dane.

 

40-latek stracił ze swojego konta bankowego swoje oszczędności w kwocie ponad 330 tys. zł. Pieniądze trafiły na konto bankowe przestępcy, a kontakt z oszustem się urwał. Wtedy pokrzywdzony zorientował się, że został zmanipulowany. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że mieszkaniec Kościerzyny, który został omotany przez oszustów jest z zawodu informatykiem. Wydawać by się mogło, że kto jak kto, ale informatyk na oszustwie internetowym poznałby się od razu. Jednak przestępcy okazali się sprytniejsi.

 

Oszustwo „na maklera giełdowego" jest jedną z nowszych form tego procederu. Pamiętajmy, że należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero poznaliśmy, oczekuje od nas przekazania pieniędzy.

 

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami „na wnuczka", „policjanta" czy „pracownika opieki społecznej". Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

 

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję.
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta.

 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie