7 grudnia już od godzin przedpołudniowych, około 10.30 strażacy brali udział w gaszeniu pożaru w Lipuszu przy ul. Partyzantów, gdzie zapalił się budynek gospodarczy. Jak informuje młodszy kapitan Krzysztof Koprowski z Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, w akcji brały udział dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze z Kościerzyny oraz dwa zastępy ochotniczej straży pożarnej. Pożar gasiło w sumie 12 strażaków. W akcji użyto, między innymi, podnośnika hydraulicznego. Przyczyną pożaru, który gasiło w sumie 12 strażaków była nieszczelność przewodu kominowego w kominku. Straty oszacowano na ponad 100 tysięcy złotych, ale uratowane mienie na 900 tysięcy zł.

Kolejną akcję gaśniczą, około 13.25 strażacy przeprowadzili w Kościerzynie, przy ul. 8 Marca, gdzie w budynku wielorodzinnym zapalił się komin. Przyczyną pożaru było zapalenie się sadzy w kominie. Strażacy usunęli paliwo z pieca, ugasili pożar i za pomocą szczotki kominiarskiej zrzucili sadzę z wnętrza komina. Do akcji przyjechało 4 ratowników użyto dwoma wozami z jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Już około 17.45 strażacy wyjeżdżali na akcję usuwania plamy olejowej z jezdni w Kościerzynie na ulicy Wojska Polskiego. Użyto sorbentu, czyli środka pochłaniającego, m.in. produkty ropopochodne. Wysypuje się go na rozlaną substancję a następnie po wchłonięciu zmiata się go i usuwa. Przyczyną pojawienia się plamy był wyciek substancji z pojazdu. Na identyczną akcję pojechali tego samego dnia strażacy do Wysina (gmina Liniewo) przy ul. Wyzwolenia.

Około godz. 23.00 w Szumlesiu Szlacheckim (gmina Nowa Karczma) zapaliła się komora silnika w audi a8. Jego kierowca zdążył zatrzymać samochód i oddalić się na bezpieczną odległość. Przybyli na miejsce strażacy w sile 14 osób - trzech zastępów (jeden z JRG i dwa OSP z Nowej Karczmy) przystąpili do gaszenia poprzez podanie dwóch prądów środka gaśniczego. Pojazd ugaszono, ale straty są znaczne, bo wynoszą około 60 tysięcy złotych.

(ak)

 

 

 

comments

KOŚCIERZYNA 112

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii