26 strażaków brało udział w nocnej akcji gaśniczej w budynku wielorodzinnym przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 2. Paliło się pomieszczenie siłowni w piwnicy budynku.

O pożarze strażacy zostali powiadomieni w nocy z niedzieli na poniedziałek 30 kwietnia, około godziny 1.30. - Gdy strażacy przyjechali na miejsce, zastali widok ciemnego, gryzącego dymu wydobywającego się z klatki schodowej oraz z okien mieszkań górnej kondygnacji budynku - powiedział komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, bryg. Tomasz Klinkosz. - Dym był potworny, gryzł w oczy, gardło, uniemożliwiał oddychanie - opowiada komendant. Okazało się, że pali się pomieszczenie piwniczne, w której urządzona była siłownia. A w siłowni zapaleniu uległa opona, generując ogromną ilość ciężkiego, czarnego dymu, który błyskawicznie rozprzestrzenił się po klatce schodowej i mieszkaniach.

Konieczna była natychmiastowa ewakuacja mieszkańców. Strażacy dwie osoby ewakuowali po drabinie z pierwszego piętra, i kolejne dwie, starsze osoby z problemami ruchowymi, ratownicy wyciągnęli z łóżek i za pomocą krzesełek wydostali na zewnątrz. U czterech osób pojawiły się problemy z oddychaniem, trzeba było je przewieźć na oddział ratunkowy kościerskiego szpitala.

Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do wentylowania pomieszczeń za pomocą specjalistycznego sprzętu. Po sprawdzeniu stężenia tlenku węgla lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań.

W akcji gaszenia pożaru wzięło udział 8 zawodowych strażaków oraz 18 ochotników (3 zastępy z kościerskiej PSP, dwa zastępy OSP SKORZEWO, jeden OSP Wielki Klincz)

(a)

 

comments

KOŚCIERZYNA 112

KOŚCIERZYNA 112 - wszystkie artykuły w tej kategorii