Kolejny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Waplewie Wielkim (powiat sztumski, gmina Stary Targ) doczeka się remontu. Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało pożyczkę z na konserwację i rewaloryzację zabytkowej powozowni.

 

Umowa została podpisana pomiędzy dyrektorem muzeum Jackiem Friedrichem i prezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomirem Koprowskim. W wydarzeniu uczestniczyli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski.

 
W ramach drugiego etapu prac prowadzonych w Waplewie Wielkim planowana jest kompleksowa konserwacja i rewaloryzacja budynku zabytkowej powozowni.

Projekt przewiduje utworzenie w tym obiekcie przestrzeni, w których będzie można organizować wystawy i konferencje, jak również adaptację części pomieszczeń na magazyny. Wartość pożyczki udzielonej na ten cel z Pomorskiego Funduszu Rozwoju to kwota 7,4 mln zł.

 

– Pomoc jaką otrzymuje muzeum jest bardzo cenna. Zespół pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim to obiekt wymagających ogromnych nakładów finansowych – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Do tej pory udało się odnowić pałac, ale jest jeszcze wiele zabudowań wokół pałacu, które wymagają podjęcia działań ratunkowych ze względu na stan ich zachowania i zagrożenie zniszczeniem.

 

W planach muzeum jest także modernizacja historycznego majdanu oraz podjazdu w otoczeniu pałacu. Pozwoli to na wprowadzenie wygodniejszej komunikacji, m.in. poprzez utworzenie tam parkingu dla zwiedzających.


Dorota Patzer, UMWP

 

Pałac w Waplewie Wielkim został zbudowany w XVI wieku i po kolei należał do polskich rodów szlacheckich. W 1759 roku osiadł tam ród Sierakowskich. Przed II wojną światową został rozparcelowany przez Niemców, a po wojnie stał się siedzibą PGR. W 2006 roku przejęty przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, gdzie urządzono Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

comments

Województwo pomorskie