Pod koniec maja w siedzibie Bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie (powiat słupski) podpisano kolejne porozumienie w zakresie wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk dotyczących odpraw do Polski materiałów będących własnością rządu Stanów Zjednoczonych.

 

W podpisaniu porozumienia udział wzięli, miedzy innymi insp. Damian Bulejak – zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, insp. Ryszard Bednarek – zastępca naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Samuel Davis - dowódca bazy, i jego zastępca Kristen Kerns. Obecni byli także st. asp. Grzegorz Korcz – tłumacz, Nicholas Smith – starszy oficer dowódcy, Xavier Lemusrivera – oficer, Małgorzata Ozimek – tłumacz i Arkadiusz Narkiewicz – tłumacz.

 

Oddział Celny w Słupsku od 2016 roku odpowiada za formalności celne związane ze stacjonowaniem w Redzikowie wojsk Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki,
tj. od kiedy dokonano pierwszych zgłoszeń towarów w przywozie i wywozie. W oddziale utworzono punkt kontaktowy odpowiedzialny za przekazywanie informacji w zakresie
przepisów prawa oraz obowiązujących procedur.

 

Od momentu rozpoczęcia dokonywania zgłoszeń transportów przez U.S. Army spotkania z przedstawicielami obu stron odbywają się regularnie. Mają na celu rozwiązywanie bieżących problemów oraz omawianie dotychczasowej współpracy.

 

Budowa amerykańskiej bazy w Redzikowie ma w przyszłości stanowić element systemu obrony NATO chroniącego państwa sojusznicze przed rakietami balistycznymi przeciwnika, w szczególności z rejonu Bliskiego Wschodu.

 

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku 

Województwo pomorskie