40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów ustawiła w pasie nadmorskim miejska spółka Gdańskie Usługi Komunalne. Pojemniki stanęły w poniedziałek, 1 lipca.

- Jest to pilotażowy projekt, jaki wdrażamy na okres wakacyjny w Gdańsku. Od dzisiaj nasi mieszkańcy i goście będą mogli segregować odpady na frakcje przeznaczone do recyklingu. Chcemy sprawdzić ile odpadów uda się zebrać selektywnie w miejscach publicznych i jakie udoskonalenia możemy wprowadzić na przyszłość – mówi Janusz Kupcewicz-Szwoch, wiceprezes zarządu Gdańskich Usług Komunalnych.

 

Rozstawianie pojemników rozpoczęło się w nocy od mola w Gdańsku Brzeźnie do Sopotu. Każdy zestaw pojemników składa się z trzech kontenerów: na metale i tworzywa sztuczne, papier oraz szkło.. Nazwa każdej z frakcji jest opisana w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.


Spółka do odbioru odpadów zakupiła specjalny pojazd, który jest ładowany elektrycznie.

- Będzie czysto i ekologicznie. Bezemisyjne autko dojedzie do każdego miejsca, nie zakłócając wypoczynku mieszkańcom i gościom. Codziennie dwuosobowa załoga będzie pracowała, aby okolice gdańskiej plaży były czyste – dodaje Kupcewicz-Szwoch.

Pojemniki będą stały w pasie nadmorskim do połowy września.

Alicja Bittner/gdansk.pl

comments