Są laureatami międzynarodowych olimpiad wiedzy, zdobywają medale na sportowych mistrzostwach Polski i Europy, mają wysoką średnią ocen. Prawie tysiąc uczniów i sportowców z całego Pomorza odebrało stypendia i nagrody od marszałka województwa. Na ich wsparcie samorząd przeznaczył 2,8 miliona zł.


Uczniowie i sportowcy odebrali stypendia i nagrody podczas specjalnej gali, która została zorganizowana w poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wręczali je m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny mogę nagrodzić najzdolniejszych uczniów. Jestem przekonany, że każdy z was dysponuje własnymi talentami, posiada szczególne zainteresowania. Jedni mają uzdolnienia artystyczne lub sportowe, inni osiągają znakomite rezultaty w naukach: matematyczno-przyrodniczych, informatycznych, ale są też i humaniści. Sukces Olgi Tokarczuk wyraźnie wskazuje, jak bardzo ta dziedzina może być wizytówką Polski na arenie międzynarodowej – powiedział podczas gali marszałek Mieczysław Struk. – Życzę wam, żeby wasze sukcesy były widoczne nie tylko na Pomorzu, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszej Ojczyzny.

 
Trzy rodzaje wyróżnień

Tegoroczni stypendyści marszałka województwa pomorskiego to 946 osób, na których wsparcie samorząd przeznaczył 2,8 miliona zł. Wybitni uczniowie i sportowcy zostali wyróżnieni w jednej z trzech kategorii.

Pierwsza to stypendia przyznawane w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie województwa pomorskiego". Otrzymują je finaliści i laureaci konkursów oraz olimpiad przedmiotowych, a także uczniowie z wysoką średnią ocen i uzdolnianiami z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości. Dodatkowo w ramach programu specjalne stypendia otrzymują uczniowie szkół zawodowych, nie tylko dobrzy w nauce, ale i świetnie radzący sobie z przedmiotami zawodowymi.

Jednym ze stypendystów w tej kategorii jest Juliusz Banecki, uczeń II klasy Gdańskiego Liceum Autonomicznego. – Czuję się zaszczycony i bardzo się cieszę, że dostałem to stypendium. Muszę przyznać, że jest to rok, w którym osiągnąłem najwięcej w swoim życiu – zaznacza. Juliusz Banecki w 2019 r. był na wielu ważnych turniejach, m.in. zdobył srebrny medal na 60. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej oraz brązowy medal na 50. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Jaki jest według niego przepis na sukces? – W naszej szkole mamy kółko matematyczne, ale w moim przypadku jest to dość dużo własnej pracy i dużo czasu spędzonego na samodzielnym rozwiązywaniu zadań – mówi licealista.

Oprócz młodych naukowców również młodzi sportowcy zdobyli stypendia marszałka. By je otrzymać musieli wykazać się laurami w ramach Mistrzostw Polski, Europy czy Świata w różnych dyscyplinach sportowych.

Specjalna pula środków została przeznaczona na Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego. To wyróżnienia dla uczniów za szczególne osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym wysokie wyniki uzyskane na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych lub konkursach rangi międzynarodowej. W tym roku otrzymało je pięć osób, które zdobyły wysokie miejsca w konkursach matematycznych, fizycznych oraz muzycznych. Marszałek wypłacił im jednorazowo od 2 do 3 tysięcy zł.

Aleksandra Chalińska/UMWP

Fot. Marcin Szumny/UMWP
 

comments