11 posłów z PO, 11 z PiS, 2 z Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz 2 z ugrupowania Pawła Kukiza wejdzie do Sejmu z województwa pomorskiego. Do Senatu z naszego regionu wejdzie 4 senatorów z Platformy Obywatelskiej i 2 z Prawa i Sprawiedliwości.
W wyborach na Pomorzu zagłosowało 916 859 osób, co stanowi 51,88% ogółu uprawnionych (w całej Polsce frekwencja wyniosła 50,92%). Pierwsze miejsce zdobyła Platforma Obywatelska (34,06 %) przed Prawem i Sprawiedliwością (30,45%). Największe poparcie Platforma Obywatelska miała w gminie Krynica Morska w powiecie nowodworskim (44,12%), Pucku (43,43%), Sopocie (39,95%), Gdańsku (37,92%), Gdyni (37,39%). Prawo i Sprawiedliwość w niektórych gminach Pomorza przekroczyła nawet 50%. Największe poparcie ta partia otrzymała w gminie Lipnica w powiecie bytowskim (55,25%), Dziemianach w powiecie kościerskim (54,88%), Sierakowicach w powiecie kartuskim (54,68%) i w gminie Linia w powiecie wejherowskim (53,77%).
♦ Powiaty, w których wygrała Platforma Obywatelska: człuchowski, słupski, miasto Słupsk, lęborski, pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, powiat gdański, malborski, nowodworski.
♦ PiS wygrało w powiatach: bytowskim, chojnickim, kościerskim, kartuskim, wejherowskim, starogardzkim, tczewskim, sztumskim i kwidzyńskim
WYNIKI ORAZ ILOŚĆ GŁOSÓW
1. Platforma Obywatelska 304452 34,06%
2. Prawo i Sprawiedliwość 272164 30,45%
3. Nowoczesna 77528 8,67%
4. Kukiz'15 67946 7,60%
5. Zjednoczona Lewica 59141 6,62%
6. KORWiN 42043 4,70%
7. Partia Razem 35910 4,02%
8. PSL 27968 3,13%
9. KWW Zbigniewa Stonogi 6687 0,75%
DOSTALI SIĘ DO SEJMU:
Okręg nr 25 - tzw. okręg gdański
Prawo i Sprawiedliwość:
Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Tadeusz Cymański, Kazimierz Smoliński, Jan Kilian
Platforma Obywatelska: Adam Korol, Agnieszka Pomaska, Sławomir Neumann, Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel
Nowoczesna: Ewa Lieder
Kukiz'15: Magdalena Błeńska
Okręg nr 26 - tzw. okręg gdyńsko-słupski
Prawo i Sprawiedliwość:
Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Jolanta Szczypińska, Janusz Śniadek, Marcin Horała, Jan Klawiter, Aleksander Mrówczyński
Platforma Obywatelska:
Marek Biernacki, Henryka Krzywonos-Strychalska, Kazimierz Plocke, Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński, Stanisław Lamczyk
Nowoczesna:
Grzegorz Furgo
Kukiz'15:
Małgorzata Zwiercan
SENAT
(nazwiska nowych senatorów pogrubione, obok ilość głosów oraz nazwiska kontrkandydatów)
Okręg wyborczy nr 62 obejmujący powiaty lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk:
Kazimierz Kleina (PO) - 93 594
Robert Kujawski (PiS) - 67 433
Okręg wyborczy nr 63 obejmujący powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski:
Waldemar Bonkowski (PiS) - 60 596
Roman Zaborowski (PO) - 57 321, Wacław Kozłowski (Zjednoczona Lewica) - 18 464, Tomasz Dorniak (PSL) - 14 180
Okręg wyborczy nr 64 obejmujący powiat pucki i miasto Gdynię:
Sławomir Rybicki (PO) - 78 421
Jerzy Miotke (PiS) - 49 384, Józef Wójcik (własny komitet) - 18 705
Okręg wyborczy nr 65 obejmujący Gdańsk i Sopot:
Bogdan Borusewicz (PO) - 122 543
Andrzej Stepanowski (PiS) - 76 651, Krzysztof Andruszkiewicz (Zjednoczona Lewica) - 31 896
Okręg wyborczy nr 66 obejmujący powiaty gdański, starogardzki i tczewski:
Antoni Szymański (PiS) - 43 842
Patryk Gabriel (PO) - 43 421, Andrzej Ceynowa (Zjednoczona Lewica) - 17 026, Lucyna Herold-Wąs (PSL) - 16 800
Okręg wyborczy nr 67 obejmujący powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski:
Leszek Czarnobaj (PO) - 27 721
Kazimierz Janiak (PiS) - 21 892, Jerzy Śnieg (Zjednoczona Lewica) - 19 621
Wyniki w poszczególnych powiatach:
(ak) Żródło: Państwowa Komisja Wyborcza